wyznacz macierz X

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
DRZEWO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 27 lis 2008, o 11:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Sosnowiec

wyznacz macierz X

Post autor: DRZEWO »

wyznacz macierz X, wiedząc że spełniona jest następujące równanie: \(\displaystyle{ A}\) \(\displaystyle{ A^{t}}\) \(\displaystyle{ X}\)=\(\displaystyle{ 2A}\), gdzie A=\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}1&2&3\\0&1&2\end{array}\right]}\).

kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać...
mam kombinować coś z tym ---> \(\displaystyle{ A}\)\(\displaystyle{ A^{t}}\) \(\displaystyle{ X}\)=\(\displaystyle{ 2A}\) / \(\displaystyle{ A^{-1}}\)
\(\displaystyle{ A^{-1}}\)\(\displaystyle{ A}\)\(\displaystyle{ A^{t}}\)\(\displaystyle{ X}\)=\(\displaystyle{ A^{-1}}\)\(\displaystyle{ 2A}\)
????
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

wyznacz macierz X

Post autor: BettyBoo »

Nie całkiem A nie jest macierzą kwadratową, więc nie ma co mówić o odwracalności.

Najpierw obliczasz \(\displaystyle{ AA^T}\). Jeśli jest to macierz odwracalna (sprawdzasz, czy ma niezerowy wyznacznik), to wtedy

\(\displaystyle{ X=2(AA^T)^{-1}A}\).

Jeśli \(\displaystyle{ AA^T}\) nie jest macierzą odwracalną, to ponieważ z postaci równania wynika, że X musi być wymiaru 2x3, więc powiedzmy

\(\displaystyle{ X=\begin{bmatrix} a&b&c\\d&e&f\end{bmatrix}}\)

Podstawiasz tą postać do równania \(\displaystyle{ AA^TX=2A}\) i obliczasz stąd wszystkie elementy macierzy X.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6909
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

wyznacz macierz X

Post autor: Mariusz M »

BettyBoo
Jeśli macierz nie jest odwracalna można obliczyć macierz pseudoodwrotną ale czy jest sens
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

wyznacz macierz X

Post autor: BettyBoo »

mariuszm, mogłabym się wypowiedzieć, gdybym wiedziała, co to jest macierz pseudoodwrotna

To co pisałam wyżej nie korzysta z żadnych skomplikowanych własności poza warunkiem na odwracalność macierzy oraz wykonalność działań, więc jest to dość oczywista metoda - przy czym nie twierdzę, że jedyna.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6909
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

wyznacz macierz X

Post autor: Mariusz M »

BettyBoo pisze:mariuszm, mogłabym się wypowiedzieć, gdybym wiedziała, co to jest macierz pseudoodwrotna

To co pisałam wyżej nie korzysta z żadnych skomplikowanych własności poza warunkiem na odwracalność macierzy oraz wykonalność działań, więc jest to dość oczywista metoda - przy czym nie twierdzę, że jedyna.

Pozdrawiam.
... z_odwrotna

O macierzy pseudoodwrotnej wspomniane jest też w tablicach matematycznych
Adamantan
ODPOWIEDZ