wektory i wartości własne

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Awatar użytkownika
mm34639
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 28 mar 2005, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 61 razy

wektory i wartości własne

Post autor: mm34639 »

weźmy macierz \(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 2&5\\0&2\end{bmatrix}}\)

jej wielomian charakterystyczny to \(\displaystyle{ (2-\lambda)^{2}}\) , "podwójna" wartość własna \(\displaystyle{ \lambda =2}\)

szukam wektorów własnych:

2x+5y=2x
2y=2y

stąd - wektory własne spełniają
5y=0

czyli wektory własne to lin\(\displaystyle{ ( \begin{bmatrix} 1\\0\end{bmatrix} )}\)

i zgodnie z moją wiedzą to by było na tyle, nie ma innych wektorów własnych (i nie ma innych wartości własnych)

to byłby właśnie przykład macierzy która nie jest diagonalizowalna, bo suma wymiarów podprzestrzeni własnych jest mniejsza niż wymiar przestrzeni której endomorfizm rozpatrujemy

chciałbym to skonfrontować z tym co można przeczytać na stronie
... dex79.html , omawiany przykład mniej-więcej w połowie strony

wg tego co tam jest napisane, doszedłszy do tego etapu co ja, chcąc znaleźć kolejny (jak rozumiem - liniowo niezależny od poprzedniego) wektor własny należy rozwiązać równanie
\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 2-\lambda&5\\0&2-\lambda\end{bmatrix} \begin{bmatrix} x\\y\end{bmatrix} = \vec{x}}\) (x - już obliczony wektor własny)

czyli \(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 0&5\\0&0\end{bmatrix} \begin{bmatrix} x\\y\end{bmatrix} = \begin{bmatrix} 1\\0\end{bmatrix}}\) , co daje y=(1/5)

ale wektory postaci \(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 0\\ \frac{1}{5}\end{bmatrix} + lin ( \begin{bmatrix} 1\\0\end{bmatrix} )}\) nie spełniają \(\displaystyle{ f(\vec{x})=2\vec{x}}\)

np \(\displaystyle{ f(\begin{bmatrix} 0\\ \frac{1}{5}\end{bmatrix} )=\begin{bmatrix} 1\\ \frac{2}{5}\end{bmatrix} \neq \begin{bmatrix} 0\\ \frac{2}{5}\end{bmatrix}}\)

czy ja czegoś nie rozumiem, czy tam jest błąd? skąd mogła wziąć się taka procedura?
Awatar użytkownika
max
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3306
Rejestracja: 10 gru 2005, o 17:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lebendigentanz
Podziękował: 37 razy
Pomógł: 778 razy

wektory i wartości własne

Post autor: max »

Nie sprawdzałem rachunków, ale na mój chłopski rozum, to poszukiwanie wektorów własnych dla wartości \(\displaystyle{ 2}\) skończyło się w momencie, gdy je znaleźliśmy.
Tzn skoro pokazaliśmy, że tworzą one podprzestrzeń jednowymiarową \(\displaystyle{ \mbox{lin}\, \begin{bmatrix}1 \\ 0\end{bmatrix},}\) to nie ma sensu szukanie ich gdzie indziej (w szczególności znalezienie dwóch liniowo niezależnych wektorów własnych nie jest w tym wypadku możliwe).
To drugie równanie pozwala wyznaczyć drugi wektor bazy Jordana, tzn taki wektor \(\displaystyle{ v,}\) że macierz operatora liniowego odpowiadającego wyjściowej macierzy w bazie kanonicznej, będzie miała w bazie \(\displaystyle{ \begin{bmatrix}1 \\ 0\end{bmatrix}, v}\) postać Jordana:
\(\displaystyle{ \begin{bmatrix}2 & 1\\ 0 & 2\end{bmatrix}}\)
Awatar użytkownika
mm34639
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 28 mar 2005, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 61 razy

wektory i wartości własne

Post autor: mm34639 »

czyli tak jak myślałem

jeszcze jedna sprawa - kolejne stwierdzenie z :
"Niech A będzie macierzą wymiaru nxn. Wówczas A jest podobna do macierzy Jordana."

prawda czy fałsz?

jeśli mowa o ciele liczb zespolonych, to zgodzę się z tym stwierdzeniem, ale co w przypadku gdy nie ma rzeczywistych zer wielomianu charakterystycznego?

np co z macierzą
\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 1&1\\-1&1\end{bmatrix}}\) ?
Awatar użytkownika
max
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3306
Rejestracja: 10 gru 2005, o 17:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lebendigentanz
Podziękował: 37 razy
Pomógł: 778 razy

wektory i wartości własne

Post autor: max »

W przypadku rzeczywistym mamy uogólnioną postać Jordana, klatki Jordana są postaci:
\(\displaystyle{ \begin{bmatrix}L_{a,b} & I & & & & &\\
& L_{a,b} & I & & & &\\
& & \cdot & \cdot & & &\\
& & & \cdot & \cdot & &\\
& & & & \cdot & I &\\
& & & & & L_{a,b} & I\\
& & & & & & L_{a,b} \end{bmatrix}}\)

gdzie \(\displaystyle{ I = \begin{bmatrix}1 & 0 \\ 0 & 1\end{bmatrix}}\)
oraz \(\displaystyle{ L_{a,b}= \begin{bmatrix}a & b\\ -b & a\end{bmatrix}}\)
dla pewnych \(\displaystyle{ a,b\in \mathbb{R}}\)
takich, że \(\displaystyle{ a + bi, a - bi}\) są zespolonymi wartościami własnymi.
Awatar użytkownika
mm34639
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 28 mar 2005, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 61 razy

wektory i wartości własne

Post autor: mm34639 »

dziękuję!
ODPOWIEDZ