szukanie wektorów własnych

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
justyna0811
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 142
Rejestracja: 2 lis 2007, o 17:26
Płeć: Kobieta
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 1 raz

szukanie wektorów własnych

Post autor: justyna0811 »

Mam pewien problem ze znalezieniem rozwiązania równania różniczkowego mając taki układ

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}3&-4\\1&-1\end{array}\right]}\)

Otóż wychodzi mi że mamy tutaj 2 te same wartości własne czyli r=1 i szukam wektorów własnych jeden z nich to np. wektor \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}1\\1/2\end{array}\right]}\) i muszę znaleźć kolejny tylko nie bardzo wiem jak.
Bardzo proszę o pomoc przy tym zadaniu i wytłumaczenie ogólnie jak należy szukać tych wektorów

-- 10 maja 2009, 18:30 --

Ale przecież to jest temat z równań różniczkowych więc dlaczego został przeniesiony do algebry?

Bo więcej w tym pytaniu algebry niż RR. luka52

Jak dla mnie to nie bardzo
luka52
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8601
Rejestracja: 1 maja 2006, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 1816 razy

szukanie wektorów własnych

Post autor: luka52 »

1 jest zdegenerowaną wartością własną i odpowiada jej tylko jeden wektor własny. Ew. jak bardzo Ci zależy na drugim wektorze własnym, możesz wziąć dowolny liniowo zależny wektor do [1,1/2].
justyna0811 pisze:Jak dla mnie to nie bardzo
Pytasz jak wyznaczyć wektor własny i piszesz, że zadanie jest "nie bardzo" z algebry liniowej? ...
justyna0811
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 142
Rejestracja: 2 lis 2007, o 17:26
Płeć: Kobieta
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 1 raz

szukanie wektorów własnych

Post autor: justyna0811 »

Ale przecież właśnie chodzi o to, że on nie może być liniowo zależny, bo wtedy nadal nie będziemy mieli rozwiązania naszego równania różniczkowego.Jest pewna metoda na szukanie tych wektorów ale ja nie bardzo ją rozumiem dlatego myślałam, że ktoś mnie oświeci.Jak widać myliłam się
luka52
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8601
Rejestracja: 1 maja 2006, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 1816 razy

szukanie wektorów własnych

Post autor: luka52 »

Czy ja piszę niewyraźnie, czy Ty masz problemy z czytaniem? Napisałem przecież, że:
luka52 pisze:1 jest zdegenerowaną wartością własną i odpowiada jej tylko jeden wektor własny.
Chwila szukania w sieci i można znaleźć takie oto zdanie, które być może uświadomi Ci gdzie tkwi problem:
http://mathworld.wolfram.com/Eigenvector.html pisze:While an \(\displaystyle{ n \times n}\) matrix always has \(\displaystyle{ n}\) eigenvalues, some or all of which may be degenerate, such a matrix may have between 0 and \(\displaystyle{ n}\) linearly independent eigenvectors.
Czyli: macierz \(\displaystyle{ n \times n}\) ma zawsze \(\displaystyle{ n}\) wartości własnych, niektóre z nich mogą być zdegenerowane, taka macierz ma wtedy od 0 do \(\displaystyle{ n}\) liniowo niezależnych wektorów własnych...
ODPOWIEDZ