Funkcjonał macierzy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
corax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 9 gru 2008, o 22:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 9 razy

Funkcjonał macierzy

Post autor: corax »

Funkcjonał liniowy \(\displaystyle{ \psi}\) na przestrzeni wektorowej \(\displaystyle{ R^{3}}\) ma w bazie B = ((1,1,1],(1,2,2),(1,1,0)) formę \(\displaystyle{ x_{1} + 3x_{2} - x_{3}}\). Znaleźć formę tego funkcjonału w bazie C=((3,4,3),(1,0,0),(4,5,6))

No i ja utknąłem, myślałem, że może można to łatwo zrobić z macierzy przekształcenia i funkcjonał wstawić w macierz i tylko ją przekształcić w taki sposób:

\(\displaystyle{ M(\psi)_{B}^{C}=M(\psi)_{C}^{C}*M(id)_{B}^{C}=M(\psi)_{C}^{C}*M(id)_{st}^{C}*M(id)_{B}^{st}}\)

No i wydawało mi się, że to przekształcenie daje mi bezpośrednio wzór , a tu zonk... ( w odpowiedziach jest inaczej, używają macierzy transponowanej, nie wiadomo po co :/)
liu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1330
Rejestracja: 10 paź 2004, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów
Pomógł: 104 razy

Funkcjonał macierzy

Post autor: liu »

Moze rzecz w tym, ze macierz przejscia st ---> B to nie to samo co macierz przejscia B ---> st?
corax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 9 gru 2008, o 22:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 9 razy

Funkcjonał macierzy

Post autor: corax »

No z tym nie ma problemu, bo liczę tylko macierz odwrotną i już, a problem jest gdzie indziej, że źle rozumuje, tylko nie wiem gdzie, albo może dobrze rozumuje, tylko zła jest odpowiedź?
liu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1330
Rejestracja: 10 paź 2004, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów
Pomógł: 104 razy

Funkcjonał macierzy

Post autor: liu »

Po pierwsze to nie ma sensu macierz funkcjonalu psi w bazach B,C, bo C to baza w R^3, a funkcjonal przyjmuje wartosci w R.
corax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 9 gru 2008, o 22:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 9 razy

Funkcjonał macierzy

Post autor: corax »

Masz racje, co prawda to prawda :/ , no to teraz jest większy problem, bo miałem jakąś koncepcje a teraz to już nie wiem...

Dzięki za podpowiedź, pomyśle jeszcze...
ODPOWIEDZ