zwierciadła

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Atraktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 670
Rejestracja: 2 paź 2007, o 16:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grodzisko/Wrocław
Podziękował: 98 razy
Pomógł: 37 razy

zwierciadła

Post autor: Atraktor »

Płaszczyzny pierwszego oktanu układu współrzędnych są zwierciadłami . Promień świetlny wychodzi z punktu A=(2,4,8) i po odbiciu od zwierciadeł x=0, y=0, z=0 dociera do punktu B=(4,6,2). Wyznaczyć punkty odbić promienia od zwierciadeł.

I teraz nie wiem jak rozumieć to zadanie? tzn jak zrozumieć te słowa:
"i po odbiciu od zwierciadeł x=0, y=0, z=0 "

bo moim zdaniem to mogę tutaj chyba założyć że on bezpośrednio dotrze do punktu B, bez żadnych odbić.
xiikzodz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 4 paź 2008, o 02:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lost Hope
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 502 razy

zwierciadła

Post autor: xiikzodz »

Oznacza to, ze zanim promien osiagnie docelowy punkt musi zaliczyc wszystkie trzy zwierciadla.

Zadanie jest latwe, o ile zauwazymy, ze zaiast odbijac promien, wystarczy odbic punkt B wzgledem zwierciadel w kolejnosci odpowiadajacej kolejnosci odbijania promienia (czyli odwrotnej, ale lepiej sprawdz na jakims prostszym przykladzie), nastepnie polaczyc punkt A z obrazem punktu B przy tej serii trzech odbic. Punkty odbic tego promienia od zwierciadel leza na przeciaciach tej prostej z odbiciami jednych zwierciadel wzgledem innych. Nie mam nic do rysowania, wiec nie napisze szczegolow, ale powinno byc jasne. Najprosciej zaczac to rozwiazywac na plaszczyznie i potem niewiele sie zastanawiajac przepisac rozwiazanie do przestrzeni.
Atraktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 670
Rejestracja: 2 paź 2007, o 16:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grodzisko/Wrocław
Podziękował: 98 razy
Pomógł: 37 razy

zwierciadła

Post autor: Atraktor »

trudne to zadanie wydaje się;/ ale jeszcze nad nim pomyślę( bo na razie go nie rozumiem)
ODPOWIEDZ