Macierz odwrotna

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
marse
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 13 maja 2008, o 15:14
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: wawa

Macierz odwrotna

Post autor: marse »

Mam utworzyć macierz odwrotną macierzy A, która wygląda \(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 2&-2&1\\0&1&-3\\-2&1&0\end{bmatrix}}\)

Przekształcając podaną macierz, a obok macierz jednostkową ( to chyba metoda Gausse'a :P) otrzymałam coś takiego:

\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} - \frac{3}{4} &- \frac{1}{4} &- \frac{5}{4} \\- \frac{3}{2} &- \frac{1}{2} &- \frac{3}{2} \\- \frac{1}{2} &- \frac{1}{2} &- \frac{1}{2} \end{bmatrix}}\)

Jednak sprawdzają, czy dobrze obliczyłam, wykorzystując metodę "dopełnień" otrzymałam inną macierz i nie wiem gdzie robię bład, bo w żadnej z metod go znaleźć nie mogę. Czy ta podana macierz odwrotna jest właściwa?
miodzio1988

Macierz odwrotna

Post autor: miodzio1988 »

a pomnoz te dwie macierze. Jesli wyjdzie Ci macierz jednostkowa to masz dobrze jesli nie to zrob przyklad od poczatku:D
marse
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 13 maja 2008, o 15:14
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: wawa

Macierz odwrotna

Post autor: marse »

Już wiem na czym polegał mój błąd. W tym drugim sposobie, zpomnialam ze zmienia się np z a12 na a21 Szkoda tylko, ze dalej i tak już xle zrobiłam

Dzięki
ODPOWIEDZ