macierze - wyznacznik, macierz odwrotna, układy równań

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
w22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 20 sty 2009, o 15:56
Płeć: Mężczyzna

macierze - wyznacznik, macierz odwrotna, układy równań

Post autor: w22 »

Proszę o pomoc jak się oblicza
1.wyznacznik stopnia czwartego
2.macierz odwrotną do macierzy stopnia trzeciego wraz ze sprawdzeniem wyniku.
3.układy równań
a) Kramera
b) oznaczony i nie oznaczony.

Proszę o nie podawanie wzorów tylko gotowe rozwiązane przykłady.
pawelkazik6
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 13 sty 2009, o 20:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Świdwin

macierze - wyznacznik, macierz odwrotna, układy równań

Post autor: pawelkazik6 »

na tej stronie są przykładowe zadania z macierzy wraz z rozwiązaniem krok po kroku
w22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 20 sty 2009, o 15:56
Płeć: Mężczyzna

macierze - wyznacznik, macierz odwrotna, układy równań

Post autor: w22 »

znalazłem macierz stopnia trzeciego ale nie ma opisane jak sprawdza się wynik.
Poza tym jak oblicza się wyznacznik macierzy stopnia 4
===========================================================
ok Sprawdzanie wyniku to A*A^-1, wyznacznik macierzy stopnia 4 znalazłem układ Kremera także ale jak oblicza się układ oznaczony i nie oznaczony.
Mraauuu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 66
Rejestracja: 21 gru 2008, o 13:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trzebnica
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 11 razy

macierze - wyznacznik, macierz odwrotna, układy równań

Post autor: Mraauuu »

np. z rozwinięcia Laplace'a. Na macierze powyżej 3 stopnia nie ma gotowych wzorków
pawelkazik6
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 13 sty 2009, o 20:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Świdwin

macierze - wyznacznik, macierz odwrotna, układy równań

Post autor: pawelkazik6 »

Mraauuu ma rację nie ma gotowych wzorków na macierze powyżej 3 stopnia.można je policzyć albo rozwinięcie Laplace*a albo własności wyznaczników.
pawelkazik6
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 13 sty 2009, o 20:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Świdwin

macierze - wyznacznik, macierz odwrotna, układy równań

Post autor: pawelkazik6 »

tutaj jest przykład obliczenia wyznacznika macierzy wyższego stopnia niż 3
... raph1_a=10
Mraauuu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 66
Rejestracja: 21 gru 2008, o 13:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trzebnica
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 11 razy

macierze - wyznacznik, macierz odwrotna, układy równań

Post autor: Mraauuu »

taka rada...jak masz np wyznacznik 4 stopnia to lepiej(jeżeli łatwo da) zrobić sobie w jakiejś kolumnie 3zera i liczbę(lub w wierszu), wtedy rozwinięcie Laplace'a sie urpości, albo spr. macierz do macierzy trójkątnej, wtedy wyznacznik to iloczyn elementów na diagonali, są też inne wzorki na poszczególne macierze, ale one dotyczą tylko jednego rodzaju(np. wyznacznik Vandermonda)
Awatar użytkownika
Sir George
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1145
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 10:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Konopii
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 203 razy

macierze - wyznacznik, macierz odwrotna, układy równań

Post autor: Sir George »

To ja wrzucę jeszcze moje 3 grosze... czyli taki mały algorytm liczenia wyznacznika macierzy dowolnego stopnia (no, może nie każdego - są pewne wyjątki), którego nauczyłem się od Rosjan

Powiedzmy, że mamy do obliczenia wyznacznik macierzy kwadratowej wymiaru nxn: \(\displaystyle{ A=\big(a_{i,j}\big)_{i,j=1}^n}\).

Krok 0. Oznaczamy \(\displaystyle{ A_0=A}\), \(\displaystyle{ a_{i,j}^{(0)}=a_{i,j}}\)

Krok 1. Tworzymy macierz (n-1)x(n-1): \(\displaystyle{ A_1=\big(a_{i,j}^{(1)}\big)_{i,j=1}^{n-1}}\), której wyrazy są wyznacznikami odpowiednich minorów 2x2 macierzy \(\displaystyle{ A}\), tj. \(\displaystyle{ a_{i,j}^{(1)}=a_{i,j}a_{i+1,j+1}-a_{i+1,j}a_{i,j+1}}\).

Krok rekurencyjny. Mamy już macierze \(\displaystyle{ A_{k-1}}\) i \(\displaystyle{ A_k}\). Tworzymy teraz macierz (n-k-1)x(n-k-1): \(\displaystyle{ A_{k+1}=\big(a_{i,j}^{(k+1)}\big)_{i,j=1}^{n-k-1}}\), której wyrazy są równe wyznacznikom odpowiednich minorów 2x2 macierzy \(\displaystyle{ A_k}\) podzielonych przez wyrazy leżące w ich środku macierzy \(\displaystyle{ A_{k-1}}\), tj. \(\displaystyle{ a_{i,j}^{(k+1)}=\frac1{a_{i+1,j+1}^{(k-1)}} \big(a_{i,j}^{(k)}a_{i+1,j+1}^{(k)}-a_{i+1,j}^{(k)}a_{i,j+1}^{(k)}\big)}\).

Można pokazać (nie są to skomplikowane rachunki), że \(\displaystyle{ A_{n-1}=\det A}\).

Może to skomplikowanie wygląda, ale jak pisze się to na kartce, gdzie między wyrazy macierzy można wpisywać nowe (a jeszcze lepiej na tablicy, gdzie można wycierać stare wyrazy!), to zapada ten sposób łatwo w pamięć.

Jak widać cały algorytm pada, jeśli któryś z wyrazów macierzy pośrednich jest równy zero. Jest sposób ominięcia, ale nie pamiętam go teraz; może uda mi się go sobie przypomnieć - niestety, nie stosowałem tego sposobu w praktyce już od wielu lat...
ODPOWIEDZ