Liczba rozwiązań układu równań w zależności od paramtetu p

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
samon99
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 9 sty 2009, o 00:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Liczba rozwiązań układu równań w zależności od paramtetu p

Post autor: samon99 »

Na wstępie, chciałem się ładnie przywitać, to mój pierwszy post

Jak w temacie:

\(\displaystyle{ \begin{cases} x + 3x -z -t = p \\ x + 2y + z + 3t = 2 \\ 3x + 5y - z + t = 3 \end{cases}}\)

Pojęcia nie mam jak do tego podejść, znaczy macierz sobie rozpisałem:


\(\displaystyle{ \begin{bmatrix}1&3&-1&-1\\1&2&1&3\\2&5&-1&1\end{bmatrix}}\)

może być maksymalnie 3 rzędu, wynika z tego, że jedna ze zmiennych jest nieistotna (czy tak ?) , tylko zastanawiam co dalej, bo metodą przekształceń niczego nie wyliczyłem, macierz rozszerzona też mi nic nie podpowiada. Z tw. Kroneckera - Capelliego wynika, że jeżeli rząd A = rzędu (A|B) to układ jest nieoznaczony, ale co z tym nieszczęsnym parametrem p ?

Nie wiem czy dobrze rozumuję, proszę o jakieś naprowadzenie.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Liczba rozwiązań układu równań w zależności od paramtetu p

Post autor: Kartezjusz »

Nie.To oznacza ,że ma rozwiązanie.Układ jest oznaczony gdy jego macierz jest nieosobliwa.
samon99
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 9 sty 2009, o 00:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Liczba rozwiązań układu równań w zależności od paramtetu p

Post autor: samon99 »

Jakbyś mógł mi to trochę bardziej rozwinąć to byłbym niezmiernie wdzięczny, szczerze powiem nie mam pojęcia jak się za to zabrać.
Awatar użytkownika
Harry Xin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 545
Rejestracja: 9 sie 2007, o 19:15
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 148 razy
Pomógł: 83 razy

Liczba rozwiązań układu równań w zależności od paramtetu p

Post autor: Harry Xin »

Parametr p musisz też sobie przenieść na drugą stronę. Będziesz miał w ten sposób dodatkową kolumnę, gdzie jedna wartość będzie wynosić -1 a pozostałe 0. Poza tym musisz uwzględnić jeszcze zmienne po prawej stronie (kolejna kolumna). Przy pomocy elementarnych operacji na macierzach sprowadź to sobie do postaci trapezowej.
Układ owszem jest nieoznaczony. Musisz jednak wyznaczyć zależności pomiędzy poszczególnymi parametrami. Następnie poprzez kolejne podstawienia (za jeden z nich podstawisz 1 a pod pozostałe - których będziesz potrzebował zera). Wszystko Ci się samo ładnie rozwiąże.
ODPOWIEDZ