Pierwiastki zespolone wielomianu + 3 pytania

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
charonio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 12 paź 2008, o 18:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Pierwiastki zespolone wielomianu + 3 pytania

Post autor: charonio »

Witam,
mam za zadanie znaleźć wszystkie zespolone pierwiastki wielomianu \(\displaystyle{ z^{21}-z^{16}-z^{11}+z^6}\) rozłożyłem go sobie na \(\displaystyle{ z^6(1+z^5)(1-z^5)^2}\) no i tu nie ukrywam nie wiem jak dalej

No i jeszcze 3 pytania
Czy wielomian 5 stopnia o współczynnikach rzeczywistych może mieć:
a) dokładnie dwa różne pierwiastki rzeczywiste i dokładnie trzy rożne nierzeczywiste?
b) dokładnie dwa różne pierwiastki rzeczywiste i dokładnie dwa rożne nierzeczywiste?
c) mniej niż trzy różne pierwiastki zespolone, z czego co najmniej jeden nierzeczywisty?

Rozumiem, że do odpowiedzi na te pytania muszę korzystać z zasadniczego twierdzenia algebry, czyli o ile się nie mylę...
a) NIE, ponieważ stopień jest nieparzysty, czyli 1 pierwiastek będzie rzeczywisty, a liczba pierwiastków nierzeczywistych ma będzie więc parzysta. Tylko pytanie moje brzmi czy jednak mogą być dwa różne pierwiastki rzeczywiste?
w b i c intuicyjnie rzekłbym tak, ale czemu to nie wiem, wytłumaczy mi ktoś?

Z góry dziękuje za wszelkie objawy pomocy
xiikzodz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 4 paź 2008, o 02:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lost Hope
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 502 razy

Pierwiastki zespolone wielomianu + 3 pytania

Post autor: xiikzodz »

Wielomian masz juz gotowy:

1) Liczba \(\displaystyle{ 0}\) jest pierwiastkiem 6-krotnym.
2) Pierwiastkami wielomianu \(\displaystyle{ z^5+1}\) sa liczby \(\displaystyle{ e^{i\frac{k\pi}{5}}=\cos\frac{k\pi}{5}+i\sin\frac{k\pi}{5}}\) dla \(\displaystyle{ k=1,3,5,7,9}\) (Standard, wynika np. ze wzoru de Moivre'a + zasadnicze tw. algebry.)
3) Pierwiastkami wielomianu \(\displaystyle{ z^5-1}\) (te sa dwukrotne, bo ten czynnik w drugiej potedze) sa liczby \(\displaystyle{ e^{i\frac{2k\pi}{5}}=\cos\frac{2k\pi}{5}+i\sin\frac{2k\pi}{5}}\) dla \(\displaystyle{ k=1,2,3,4,5}\). (Standard, wynika np. ze wzoru de Moivre'a + zasadnicze tw. algebry.)

Pierwiastki nierzeczywiste wielomianow o wspolczynnikach rzeczywistych tworza pary: \(\displaystyle{ r.\overline{r}}\). Wynika to stad, ze jesli rozwazymy wielomian sprzezony, to jego wspolczynniki, jako liczby rzeczywiste, sie nie zmienia. Stad liczba nierzeczywistych pierwiastkow musi byc parzysta, co wyklucza a).

b) Jesli nie liczymy z krotnosciami, to TAK. Na przyklad pierwiastkami wielomianu \(\displaystyle{ z^2(z^2+1)(z-1)}\) sa liczby \(\displaystyle{ 0,1,\pm i}\). Jesli liczymy z krotnosciami, to ten przypadek wyklucza zasadnicze tw. algebry.

c) Jesli nie liczymy z krotnosciami, to np wielomian \(\displaystyle{ (z^2+1)^2}\) spelnia warunki. Jego pierwiastki to \(\displaystyle{ \pm i}\). Jesli liczymy z krotnosciami, to oczywiscie nie.
ODPOWIEDZ