Działania na liczbach zespolonych.

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
Revist
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 30 sty 2008, o 23:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 2 razy

Działania na liczbach zespolonych.

Post autor: Revist »

Witam,

Czy można wykonać takie działanie:

\(\displaystyle{ \sqrt[6]{-27} = \sqrt{3} \sqrt[6]{-1} = \sqrt{3} \sqrt[6]{i^2} = \sqrt[3]{i}}\)

dodam że mam podane wartości dla \(\displaystyle{ \sqrt[6]{-1}}\) i \(\displaystyle{ \sqrt[3]{i}}\) i \(\displaystyle{ \sqrt[6]{-1}}\) posiada ich więcej.
soku11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6607
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 1823 razy

Działania na liczbach zespolonych.

Post autor: soku11 »

Tak mozna. Jesli jednak chcesz znalezc wszystkie 6 pierwiastkow, to musisz albo policzyc odrazu \(\displaystyle{ \sqrt[6]{-1}}\), albo po kroceniu przemnozyc przez pierwiastki z jedynki czy jakos tak (nie pamietam juz dokladnie). Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7150
Rejestracja: 2 sty 2006, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1322 razy

Działania na liczbach zespolonych.

Post autor: Lorek »

Bo \(\displaystyle{ \sqrt[6]{i^2}}\) i \(\displaystyle{ \sqrt[6]{-1}}\) to nie do końca to samo, bo w końcu \(\displaystyle{ (-i)^2=i^2=-1}\)
frej

Działania na liczbach zespolonych.

Post autor: frej »

Revist pisze:Bo \(\displaystyle{ \sqrt[6]{i^2}}\) i \(\displaystyle{ \sqrt[6]{-1}}\) to nie do końca to samo
Chyba nie o to Ci chodziło, prawda ?
A może mam jakieś braki w wiedzy?
Awatar użytkownika
M Ciesielski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2524
Rejestracja: 21 gru 2005, o 15:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 302 razy

Działania na liczbach zespolonych.

Post autor: M Ciesielski »

z definicji, i (jednostka urojona) to taka liczba, że \(\displaystyle{ i^2=-1}\), więc \(\displaystyle{ \sqrt[6]{i^2} = \sqrt[6]{-1}}\). Wydaje mi się (powtarza, wydaje ), że nie do końca prawdziwe jest takie wyrażenie, że skoro \(\displaystyle{ i^2 = -1}\) to \(\displaystyle{ \sqrt{-1} = i}\).

Pozdrawiam.

[ Dodano: 26 Września 2008, 19:48 ]
z definicji, i (jednostka urojona) to taka liczba, że \(\displaystyle{ i^2=-1}\), więc \(\displaystyle{ \sqrt[6]{i^2} = \sqrt[6]{-1}}\). Wydaje mi się (powtarza, wydaje ), że nie do końca prawdziwe jest taka implikacja, że skoro \(\displaystyle{ i^2 = -1}\) to \(\displaystyle{ \sqrt{-1} = i}\).

Pozdrawiam.
frej

Działania na liczbach zespolonych.

Post autor: frej »

baQs, też tak myślę. Z tym na pewno jest tak, że \(\displaystyle{ \sqrt{-1} i}\), bo \(\displaystyle{ \sqrt{-1}=i \sqrt{-1}=-i}\).
Awatar użytkownika
Lorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7150
Rejestracja: 2 sty 2006, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1322 razy

Działania na liczbach zespolonych.

Post autor: Lorek »

frej pisze:Chyba nie o to Ci chodziło, prawda ?
Nie do końca o to, chciałem po prostu wyjaśnić dlaczego
Revist pisze:dodam że mam podane wartości dla \(\displaystyle{ \sqrt[6]{-1}}\) i \(\displaystyle{ \sqrt[3]{i}}\) i \(\displaystyle{ \sqrt[6]{-1}}\) posiada ich więcej.
ODPOWIEDZ