zadanie liczby zespolone

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
mexyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 21 sie 2008, o 14:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lubartów
Podziękował: 4 razy

zadanie liczby zespolone

Post autor: mexyk »

Witam pomóżcie mi z rozwiązaniem jednego małego problemu. mam przykład \(\displaystyle{ \sqrt[3]{ ft(1+i \right) ^{4} }}\) i tak z tego co wiem dla \(\displaystyle{ \left(z \right) ^{n}}\) z- jakas liczba zespolona liczy się to wzorem \(\displaystyle{ z= ft|z \right| ^{n} ft(cosn\alpha + isinn\alpha \right)}\) a dla \(\displaystyle{ \sqrt[n]{z}}\) \(\displaystyle{ k= \sqrt[n]{ ft|z \right| } ft(cos \frac{\alpha+2k\pi}{n}+isin \frac{\alpha+2k\pi}{n} \right)}\) Teraz nie wiem jak to policzyć, trzeba coś skrócić czy sprowadzić do jakiejś prostszej postaci tak żeby wykorzystać jeden wzór?? czy całkiem jakoś inaczej. Mógłby mnie ktoś naprowadzić jak się za to zabrać ?? A i pytanko spoza tematu jak dodać w tym tekście z użyciem tego TEXA PI albo oznaczenia kątów alfa itd itp ?? Ps. to L to alfa miało byc Pozdrawiam

W instrukcji LaTeX-a
2.10 Małe litery alfabetu greckiego
\(\displaystyle{ \alpha}\)
pi \(\displaystyle{ \pi}\)
Szemek
Ostatnio zmieniony 22 sie 2008, o 18:26 przez mexyk, łącznie zmieniany 1 raz.
frej

zadanie liczby zespolone

Post autor: frej »

Najpierw postać trygonometryczna:
\(\displaystyle{ 1+i=\sqrt{2}(cos{\frac{\pi}{4}}+i\sin{\frac{\pi}{4}})}\),
a teraz wzory de Moivre'a
\(\displaystyle{ (1+i)^4=4(cos{\pi}+i\sin{\pi})}\)

Pierwiastki zostawiam dla Ciebie ;)
mexyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 21 sie 2008, o 14:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lubartów
Podziękował: 4 razy

zadanie liczby zespolone

Post autor: mexyk »

aha Czyli jeśli dobrze rozumiem nie traktuje tego jak jedno działanie tylko 3 odrębne czyli będę miał 3 wyniki tak??

Szemek dzieki za odpowiedz he zapomniałem o tym ze istnieje Instrukcja do latexa
frej

zadanie liczby zespolone

Post autor: frej »

Tak, bo każda liczba zespolona \(\displaystyle{ x 0}\) posiada \(\displaystyle{ n}\) różnych pierwiastków \(\displaystyle{ n}\)-tego stopnia.
mexyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 21 sie 2008, o 14:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lubartów
Podziękował: 4 razy

zadanie liczby zespolone

Post autor: mexyk »

Czyli to co wyzej obliczyłeś plus to \(\displaystyle{ k= \sqrt[6]{2} ft( cos \frac{ \frac{\pi}{4}+2k\pi }{3} + isin \frac{ \frac{\pi}{4}+2k\pi }{3} \right)}\) dla k=0,1,2 i dalej mogę policzyć to dla kazdego pierwiastka \(\displaystyle{ \xi _{0} = \sqrt[6]{2} ft( cos \frac{ \frac{\pi}{4}+2*0*\pi }{3} + isin \frac{ \frac{\pi}{4}+2*0*\pi }{3} \right) = ft(cos \frac{\pi}{12}+isin \frac{\pi}{12} \right)}\) chyba dobrze policzyłem i tak do wszystkich i to by był koniec zadania nic wiecej z tym mam nie robic ??
frej

zadanie liczby zespolone

Post autor: frej »

Jak obliczysz te trzy pierwiastki to będzie koniec. Proste, prawda?
mexyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 21 sie 2008, o 14:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lubartów
Podziękował: 4 razy

zadanie liczby zespolone

Post autor: mexyk »

no teraz tak, tak trochę mi się namieszało bo wszystko naraz było, a nie wiedziałem ze tak to się liczy. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam
soku11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6607
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 1823 razy

zadanie liczby zespolone

Post autor: soku11 »

Jesli dobrze mi sie zdaje, to zle liczysz te pierwiastki. Zle, bo nie z tej liczby co trzeba. Najpierw podnosisz ja do potegi 4, a nastepnie dopiero obliczasz 3 pierwiastki, tj:
\(\displaystyle{ (1+i)^4=4(\cos \pi+i\sin \pi)\\
w=\sqrt[3]{(1+i)^4}=\sqrt[3]{4(\cos \pi+i\sin \pi)}=
\sqrt[3]{4}\sqrt[3]{\cos \pi+i\sin \pi}\\
w_k=\sqrt[3]{4}\left(\cos \frac{\pi+2k\pi}{3}+i\sin \frac{\pi+2k\pi}{3}\right)\ \ \ k\in\{0,1,2\}}\)


To ci daje dopiero 3 perwiastki. Pozdrawiam.
mexyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 21 sie 2008, o 14:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lubartów
Podziękował: 4 razy

zadanie liczby zespolone

Post autor: mexyk »

Aha kurcze tom zle zrozumałem, jakoś wlasnie tak wyglądało mi dziwnie zeby tak odzielnie wszystko liczyć, a to by miało sens he. Dzięki
ODPOWIEDZ