Mnożenie przez pierwiastki z jedynki

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
min4max
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 14 wrz 2017, o 19:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 10 razy

Mnożenie przez pierwiastki z jedynki

Post autor: min4max »

Witam
Mam rówaninie \(\displaystyle{ x^3 - 27x + 54 = 0}\)
Rozwiązując metodą cardano(Tak, wiem że to wyciąganie armaty na muchę w tym przypadku, ale na czymś trzeba poćwiczyć ) doszedłem do jednego rozwiązania \(\displaystyle{ x = -6}\)
Z tego co wiem, żeby otrzymać 2 pozostałe wyniki wystarczy pomnożyć wynik danego równania przez pierwiastki z jedynki, czyli \(\displaystyle{ \frac{-1 \pm i \sqrt{3} }{2}}\), jednak w tym przypadku to wydaje się nie działać

I tu moje pytania:
1. Czy żeby mnożenie przez te pierwiastki "działało" muszą być spełnione jakieś warunki? Np że równianie ma tylko jedno rozwiązanie rzeczywiste?
2. Jeśli tak, to jak znajdę pozostałe rozwiązania? (czy da się to zrobić nie dzieląc równania wyjściowego przez \(\displaystyle{ x + x _{0}}\)?)
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Mnożenie przez pierwiastki z jedynki

Post autor: Premislav »

czy da się to zrobić nie dzieląc równania wyjściowego przez \(\displaystyle{ x + x _{0}}\)?
Raczej \(\displaystyle{ x{\red-}x_0}\), poza tym ważnym szczegółem to działa.
Z tego co wiem, żeby otrzymać 2 pozostałe wyniki wystarczy pomnożyć wynik danego równania przez pierwiastki z jedynki
Nie. Chyba nie przeczytałeś uważnie artykułu o wzorach Cardana (albo nie zrozumiałem, co uznajesz za „wynik danego równania"). To nie \(\displaystyle{ -6}\) miałbyś pomnożyć przez pierwiastki trzeciego stopnia z jedynki. ... no_formula
min4max
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 14 wrz 2017, o 19:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 10 razy

Re: Mnożenie przez pierwiastki z jedynki

Post autor: min4max »

Dziękuje bardzo
Jeszcze jedno pytanie, czy bez liczenia delty da się jakoś stwierdzić czy wielomian 3 stopnia ma jakieś pierwiastki nie rzeczywiste?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Mnożenie przez pierwiastki z jedynki

Post autor: Premislav »

Hmm, nic lepszego na myśl mi nie przychodzi:
Jeżeli pochodna wielomianu trzeciego stopnia o współczynnikach rzeczywistych nie zmienia znaku (tj. jest stale niedodatnia lub stale nieujemna), to od razu wiadomo, że wielomian ten ma dokładnie jeden pierwiastek rzeczywisty (bo jest wtedy monotoniczny, więc różnowartościowy) i dwa pierwiastki zespolone nierzeczywiste będące wzajemnie liczbami sprzężonymi (tj. jeśli jeden jest postaci \(\displaystyle{ a+ib}\) dla pewnych \(\displaystyle{ a,b\in \RR}\), to drugi ma postać \(\displaystyle{ a-ib}\)). Natomiast choć jest to warunek wystarczający, nie jest to warunek konieczny, by wielomian trzeciego stopnia miał pierwiastki nierzeczywiste. Kontrprzykładu mi się nie chce wymyślać (ale jest dla mnie intuicyjnie jasne, że taki istnieje), więc wpisywałem losowo do wolframa i oto:

Kod: Zaznacz cały

https://www.wolframalpha.com/input/?i=x%5E3%2B3x%5E2-5


Ale pewnie można wymyślić coś lepszego, nie znam się za dobrze na równaniach wielomianowych.
Tulio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 125
Rejestracja: 3 cze 2012, o 00:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 24 razy

Mnożenie przez pierwiastki z jedynki

Post autor: Tulio »

Nie trzeba delty. Twierdzenie Sturma mówi o tym ile pierwiastków rzeczywistych ma wielomian rzeczywisty (na danym przedziale, ale śmiało można przyjąć przedział \(\displaystyle{ \left( - \infty , \infty \right)}\)).
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Mnożenie przez pierwiastki z jedynki

Post autor: Premislav »

Wielkie dzięki za uwagę o twierdzeniu Sturma, nie znałem go, natomiast to:
Tulio pisze:ale śmiało można przyjąć przedział \(\displaystyle{ \left( - \infty , \infty \right)}\)
jest ewidentna nieprawda (albo bardzo duży skrót myślowy, który może kogoś wprowadzić w błąd). Niemniej jednak rzeczywiście to twierdzenie pozwala odpowiedzieć na zadane pytanie, wystarczy przyjąć taki przedział, do którego muszą należeć wszystkie pierwiastki rzeczywiste wielomianu
\(\displaystyle{ W(x)=x^3-27x+54}\), np. \(\displaystyle{ [-10; 10]}\).
Tulio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 125
Rejestracja: 3 cze 2012, o 00:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 24 razy

Re: Mnożenie przez pierwiastki z jedynki

Post autor: Tulio »

Premislav pisze:jest ewidentna nieprawda (albo bardzo duży skrót myślowy, który może kogoś wprowadzić w błąd).
Wręcz przeciwnie. Jest to prawda. Ja miałem wprowadzone to twierdzenie również z nieskończonościami. Zależy nam tylko na zliczeniu ilości zmian znaku - śmiało możemy sprawdzić ilość zmian dla minus i plus nieskończoności.

Kod: Zaznacz cały

https://en.wikipedia.org/wiki/Sturm%27s_theorem#Example
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Mnożenie przez pierwiastki z jedynki

Post autor: Premislav »

A to przepraszam.
ODPOWIEDZ