Obliczenie na kalkulatorze kąta do postaci tryg.

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
sarcasmisthere
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 3 lip 2018, o 06:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy

Obliczenie na kalkulatorze kąta do postaci tryg.

Post autor: sarcasmisthere »

Cześć.

Mam liczbę zespoloną" 8+4i .
W jaki sposób mogę prosto wyliczyć na kalkulatorze naukowym kąt potrzebny do postaci wykładniczej?
Chodzi mi o kąt podany w stopniach.

Trochę się pogubiłem z tym, bo licząc arctg(1/2) nie wychodzi mi kąt w stopniach i nie wiem jak go przeliczyć na stopnie.

Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8570
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 306 razy
Pomógł: 3347 razy

Re: Obliczenie na kalkulatorze kąta do postaci tryg.

Post autor: kerajs »

Kąt może być wyrażony w stopniach, radianach lub gradach. O tym jaka miara jest stosowana świadczy literka D, R lub G (niekiedy jest to skrót deg, rad lub grad (DEG, RAD lub GRAD)) widoczna na wyświetlaczu. Aby kąty były w stopniach, musisz przestawić kalkulator w tryb D ( deg ).

Wiele kalkulatorów ma klawisz na którym jest kółeczko i trzy kreseczki (służy do wprowadzania kąta w stopniach, minutach i sekundach). Użycie go z klawiszem SHIFT daje kąt wyrażony w stopniach, minutach i sekundach. Twój przykład:
\(\displaystyle{ \tan ^{-1} 1 : 2=26,56505118}\)
Jeśli ten wynik potraktujesz powyższą kombinacją to wyświetli się kąt : \(\displaystyle{ 26^{\circ}33'54.18}\)


Arkus tangens zwraca kąt z jedynie przedziału: \(\displaystyle{ \left( - 90 ^{\circ}, 90 ^{\circ} \right)}\). Dlatego, jeśli liczba zespolona jest w II lub III ćwiartce (ma ujemną część rzeczywistą), to do otrzymanego kąta należy dodać \(\displaystyle{ 180 ^{\circ}}\) .
ODPOWIEDZ