Płaszczyzna zespolona oraz równanie

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
wotkie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 18 lis 2018, o 20:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Płaszczyzna zespolona oraz równanie

Post autor: wotkie »

1. Na płaszczyźnie zespolonej wyznacz zbiór liczb, które spełniają warunek:
\(\displaystyle{ \left\{ z \in ∈ C: 0 < arg \left( \frac{z+i}{z-i} \right) < \frac{ \pi }{4} \right\}}\)
Obliczyłem \(\displaystyle{ \frac{z+i}{z-i} = \frac{ z^{2}+2zi-1 }{z^{2}+1}}\) oraz narysowałem:
AU
AU
Bez-tytu-u.jpg (9.33 KiB) Przejrzano 93 razy
[/url]
No i wychodzi na to, że rozwiązanie jest w tym zakreślonym obszarze, ale jak mam wyznaczyć zbiór tych liczb, które spełniają to równanie?

2. Rozwiąż równanie w dziedzinie zespolonej:
\(\displaystyle{ z^{3}+9z+6 = 0}\)
a tutaj próbowałem różnych sposobów, też podstawiania pod \(\displaystyle{ z = x+iy}\), ale jakoś nie wychodzi
szw1710

Re: Płaszczyzna zespolona oraz równanie

Post autor: szw1710 »

ad 2. Spodziewamy się rozwiązania równania w postaci \(\displaystyle{ z=u+v}\). Wtedy

\(\displaystyle{ u^3+v^3+3uv(u+v)+9(u+v)+6=0}\)

a co za tym idzie

\(\displaystyle{ \left[(u+v)(3uv+9)\right]+\left[u^3+v^3+6\right]=0.}\)

Równanie to będzie spełnione, jeśli np. \(\displaystyle{ 3uv=-9}\) oraz \(\displaystyle{ u^3+v^3=-6.}\) Wyliczając \(\displaystyle{ v=-\frac{3}{u}}\) dostaniemy

\(\displaystyle{ u^3-\frac{27}{u^3}=-6,}\)

co sprowadza się do równania trójkwadratowego \(\displaystyle{ u^6+6u^3-27=0.}\) Stąd \(\displaystyle{ u^3=-9}\) lub \(\displaystyle{ u^3=3.}\) Doliczamy \(\displaystyle{ v}\) i mamy rozwiązanie rzeczywiste. Teraz można skorzystać z twierdzenia Bezouta aby znaleźć dwa pozostałe rozwiązania.

Ale można też zauważyć, że jeśli \(\displaystyle{ \varepsilon_{1,2,3}}\) stanowią pierwiastki stopnia \(\displaystyle{ 3}\) z jedynki, to jeśli \(\displaystyle{ u}\) spełnia równanie trójkwadratowe, to \(\displaystyle{ \varepsilon_iu}\) też je spełnia i w ten sposób łatwo dostajemy pozostałe dwa rozwiązania wyjściowego równania.

Ogólnie przedstawiona tu metoda służy do wyprowadzenia wzorów Cardano.
ODPOWIEDZ