Oblicz granicę

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
max123321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3394
Rejestracja: 26 maja 2016, o 01:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 981 razy
Pomógł: 3 razy

Oblicz granicę

Post autor: max123321 »

Liczba \(\displaystyle{ t}\) jest rzeczywista. Znajdź granicę \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty} \frac{1+\cos t+\cos 2t+...+\cos nt+i(\sin t+\sin 2t+...+\sin nt)}{n}}\)

Jak się za to zabrać? Jakaś wskazówka?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Oblicz granicę

Post autor: Premislav »

Wskazówka:
\(\displaystyle{ 1+e^{it}+e^{2it}+\ldots+e^{int}= ?}\)
Wzór Eulera.
max123321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3394
Rejestracja: 26 maja 2016, o 01:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 981 razy
Pomógł: 3 razy

Re: Oblicz granicę

Post autor: max123321 »

Traktować to wyrażenie jak zwykły ciąg geometryczny? W sensie:
\(\displaystyle{ 1+e^{it}+e^{2it}+\ldots+e^{int}= \frac{1-(e^{it})^{n+1}}{(1-e^{it})}}\)
??
No, ale nawet jeśli to co zrobić z tym:
\(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty} \frac{1-(e^{it})^{n+1}}{n(1-e^{it})}}\)
??
Ostatnio zmieniony 4 lis 2018, o 16:28 przez max123321, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Oblicz granicę

Post autor: Janusz Tracz »

Traktować to wyrażenie jak zwykły ciąg geometryczny? W sensie:
\(\displaystyle{ 1+e^{it}+e^{2it}+\ldots+e^{int}= \frac{1-(e^{it})^{n+1}}{n(1-e^{it})}}\)
Tak traktuj to jak ciąg geometryczny. Tylko źle policzyłeś sumę bo tam nie ma dzielenia przez \(\displaystyle{ n}\) ale domyślam się że po prosty już wyprzedziłeś fakty i stąd literówka. Z powstałą granicą możesz robić wszystko co Ci się podoba na przykład szacować moduł, wyznaczyć część rzeczywistą i urojoną albo wrócić z tym do treści zadania i pokazać że sumy z licznika są ograniczone dla każdego \(\displaystyle{ n}\). Pełna dowolność dlatego nie wiem co ciekawego Premislav miał na myśli. Nie będę się więc narzucał jakąś konkretną metodą, Premislav ma plan nie będę robił zamieszania.
max123321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3394
Rejestracja: 26 maja 2016, o 01:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 981 razy
Pomógł: 3 razy

Re: Oblicz granicę

Post autor: max123321 »

Tak masz rację wyprzedziłem fakty. Już poprawiłem tą literówkę.

A z czego wynika to, że możemy to traktować jak ciąg geometryczny? Bo wiem, że nie zawsze metody analizy rzeczywistej przenoszą się na metody analizy zespolonej.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Oblicz granicę

Post autor: Premislav »

A z czego wynika to, że możemy to traktować jak ciąg geometryczny? Bo wiem, że nie zawsze metody analizy rzeczywistej przenoszą się na metody analizy zespolonej.
to jest całkiem dobre pytanie, dzięki za nie, nigdy się nad tym nie zastanawiałem, tylko pewne wzory stosowałem automatycznie. Można to pewnie jakoś ładnie uzasadnić, korzystając z argumentów algebraicznych czy interpretacji geometrycznej, natomiast nie mam ochoty tego pisać, ani przekonania, że coś wyjaśnię zamiast bardziej zamieszać, więc zaproponuję inną drogę:
dla \(\displaystyle{ t\neq 2k\pi}\) mamy
\(\displaystyle{ \cos t+\cos 2t+\ldots+\cos nt=\\= \frac{1}{2\sin \frac t 2}\left( 2\sin \frac t 2 \cos t+2\sin \frac t 2\cos 2t+\ldots+2\sin \frac t 2 \cos nt\right) =\\=\frac{1}{2\sin\frac t 2}\left(\sin\left( t+\frac t 2\right)-\sin\left( t-\frac t 2\right)+\sin\left(2t+ \frac t 2\right)-\sin\left( 2t-\frac t 2\right)+\ldots+\sin\left( nt+\frac t 2\right) -\sin\left( nt-\frac t 2\right) \right)=\\=\frac{\sin\left( \frac{2n+1}{2}t\right)-\sin\left( \frac t 2\right) }{2\sin \frac t 2}}\)
Podobną rzecz zrób dla tej sumy z sinusami, tylko skorzystaj z tożsamości
\(\displaystyle{ 2\sin x\sin y=\cos\left( x-y\right)-\cos\left( x+y\right)}\).
Powinieneś dojść do czegoś takiego:
\(\displaystyle{ \sin t+\sin 2t+\ldots+\sin nt=\frac{\cos\left( \frac t 2\right)-\cos\left( \frac{n+1}{2}t\right) }{2\sin \frac t 2}}\)

Po uzyskaniu tych postaci zwartych już bardzo łatwo przeprowadzić obliczenia.

Pozostaje rozważyć jeszcze przypadek \(\displaystyle{ t=2k\pi, \ k\in \ZZ}\) (granica równa \(\displaystyle{ 1}\)).

Tamten wzór, który zasugerowałem, a Ty napisałeś, też zresztą nie działa dla \(\displaystyle{ t=0}\) i wielu innych. Wszak zdarza się, że \(\displaystyle{ e^{it}=1}\).
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Oblicz granicę

Post autor: Janusz Tracz »

A z czego wynika to, że możemy to traktować jak ciąg geometryczny? Bo wiem, że nie zawsze metody analizy rzeczywistej przenoszą się na metody analizy zespolonej.
to jest całkiem dobre pytanie, dzięki za nie, nigdy się nad tym nie zastanawiałem, tylko pewne wzory stosowałem automatycznie. Można to pewnie jakoś ładnie uzasadnić, korzystając z argumentów algebraicznych czy interpretacji geometrycznej, natomiast nie mam ochoty tego pisać, ani przekonania, że coś wyjaśnię zamiast bardziej zamieszać.
Specjalnie na Ciebie poczekałem Premislav myślałem że będziesz chciał odpowiedzieć na to faktycznie dobre pytanie. Mi się wydaje że odpowiedź jest prostsza niż się wydaje. Ustalmy \(\displaystyle{ z\in\CC \setminus \left\{ 1\right\}}\) oraz niech:

\(\displaystyle{ 1+z+z^2+...+z^n=S}\)

\(\displaystyle{ 1+z\left( 1+z+...+z^{n-1}+z^n-z^n\right)=S}\)

\(\displaystyle{ 1+z\left( S-z^n\right)=S}\)

\(\displaystyle{ S= \frac{1-z^{n+1}}{1-z}}\)

Dla purystów kropki można zamienić sumami. Nie wydaje mi się bym wykorzystał coś co nie jest oczywiste w liczbach zespolonych stąd sądzę że to jest niezły argument że ten wzorek się tak po prostu przenosi z \(\displaystyle{ \RR}\) do \(\displaystyle{ \CC}\)
ODPOWIEDZ