Nierówność zespolona

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Nierówność zespolona

Post autor: VirtualUser »

Należy wykazać, że:

\(\displaystyle{ \left| z_1 - z_2 \right| \le \left| \left| z_1 \right| - \left| z_2\right| \right| + min\left\{ \left| z_1\right|, \left| z_2\right| \right\} \cdot \left| arg \left( z_1 \right) - arg \left( z_2 \right) \right|}\)

Dodatkowo kiedy nierówność staje się równością?
Ostatnio zmieniony 17 paź 2018, o 22:51 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4074
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Nierówność zespolona

Post autor: Janusz Tracz »

Więc ja bym na to spojrzał geometrycznie. \(\displaystyle{ \left| z_1 - z_2 \right|}\) to odległość pomiędzy liczbami. \(\displaystyle{ \left| \left| z_1 \right|-\left| z_2 \right|\right|}\) to różnica długości między modułami innymi słowy jeśli wykreślimy okręgi o środku \(\displaystyle{ (0,0)}\) i promieniach odpowiednio \(\displaystyle{ |z_1|,|z_2|}\) to jest to odległość tych okręgów od siebie. Natomiast \(\displaystyle{ \min\left\{ \left| z_1\right|, \left| z_2\right| \right\} \cdot \left| \arg(z_1) - \arg(z_2)\right|}\) to promień mniejszego okręgu pomnożony przez kąt pomiędzy tymi liczbami, to będzie długość łuku. Dostajemy więc "trójkąt" z wygiętym bokiem. Wiadomo że dla trójkątów zachodzi nierówność trójkąta a łuk jest jeszcze dłuższy od jednego z tych boków. Co kończy dowód. Nie wiem jak tu wrzucać rysunki nie jestem pewien czy to w ogóle regulaminowe choć często widzę że inny wrzucają.-- 17 paź 2018, o 21:38 --Równość zajdzie gdy tego łuku nie będzie czyli gdy liczby będą współliniowe ze środkiem układu.
ODPOWIEDZ