Własności modułu w liczbach zespolonych

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
Leakof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 14 paź 2018, o 12:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 41 razy

Własności modułu w liczbach zespolonych

Post autor: Leakof »

Udowodnić, że funkcja "moduł" w ciele liczb zespolonych ma następującą własność:

\(\displaystyle{ \left| z_1 + z_2 \right| = \left|z_1 \right| +\left| z_2\right|}\) wtedy i tylko wtedy gdy wektory reprezentujące liczby \(\displaystyle{ z_1}\) i \(\displaystyle{ z_2}\) mają jednakowy kierunek i zwrot.

Myślałem o tym by zastosować proporcje \(\displaystyle{ \frac{Re(z)}{Im(z)}}\) jednak to nie gwarantuje mi jednakowego zwrotu... myślę i nie mogę wpaść na to jak inaczej rozwiązać te zadanie.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Re: Własności modułu w liczbach zespolonych

Post autor: kerajs »

Ukryta treść:    
Skoro promienie są równoległe to mają ten sam kierunek.
Ponieważ oba zawsze są dodatnie więc i zwrot mają ten sam.
Awatar użytkownika
karolex123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 751
Rejestracja: 22 gru 2012, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 127 razy

Re: Własności modułu w liczbach zespolonych

Post autor: karolex123 »

Ideologiczny dowód bez rachunków jest taki: utożsamiamy \(\displaystyle{ \mathbb C}\) z dwuwymiarową przestrzenią liniową nad \(\displaystyle{ \mathbb R}\) (możemy zapomnieć o strukturze mnożenia w \(\displaystyle{ \mathbb C}\), tj. zapominamy że jest to algebra). Mamy bowiem naturalną odpowiedniość:
\(\displaystyle{ (a+bi ) \rightarrow (a,b)}\) między zbiorem liczb zespolonych a płaszczyzną nad \(\displaystyle{ \mathbb R}\) (jest to nawet izomorfizm przestrzeni liniowych). Łatwo teraz zobaczyć, że modułem liczby zespolonej \(\displaystyle{ a+bi}\) jest po prostu długość wektora \(\displaystyle{ (a,b) \in \mathbb R ^2}\); wystarczy powołać się teraz na wniosek z nierówności Schwarza, że \(\displaystyle{ \left| z_1 + z_2 \right| = \left|z_1 \right| +\left| z_2\right|}\) tylko wtedy, gdy \(\displaystyle{ z_1 , z_2}\) są liniowo zależne. Oznacza to zaś, że macierz której kolumnami są wektory \(\displaystyle{ z_1}\) i \(\displaystyle{ z_2}\) (utożsamiamy liczby zespolone z wektorami w płaszczyźnie) musi być osobliwa, a więc jej wyznacznik powinien się zerować. Dostajemy natychmiast warunek wyznaczony w poprzednim poście.
ODPOWIEDZ