Potęgowanie liczby zespolonej

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
zaplotny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 20 lis 2017, o 12:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy

Potęgowanie liczby zespolonej

Post autor: zaplotny »

Witam. Mam problem z pewnym zadaniem: Stosując wzór de Movire'a, oblicz \(\displaystyle{ \left( -\frac{\sqrt{6}}{2}+\frac{\sqrt{2}}{2}\right) ^{21}}\). Wynik podać w postaci algebraicznej.

\(\displaystyle{ |z|=1}\)
\(\displaystyle{ \cos \varphi = -\frac{ \sqrt{6} }{2}}\)
\(\displaystyle{ \sin \varphi = \frac{ \sqrt{2} }{2}}\)

Teraz mam problem z wyliczeniem \(\displaystyle{ \varphi}\) , gdyż to nie są wartości tych podstawowych kątów \(\displaystyle{ (30,45,60,90)}\) , i nie wiem jak to zrobić. WolframAlpha wyliczył mi że wynik to: \(\displaystyle{ -1024i\sqrt{2}}\) .
Ostatnio zmieniony 4 lut 2018, o 10:57 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Używaj nawiasów „wbudowanych” w LaTeX i skaluj je w miarę potrzeby.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Potęgowanie liczby zespolonej

Post autor: Janusz Tracz »

Domyślam się że chodziło o \(\displaystyle{ \left( - \frac{\sqrt{6}}{2}+i \frac{ \sqrt{2} }{2} \right)^{21}}\). Zauważ że \(\displaystyle{ \left( - \sqrt{6}+i \sqrt{2} \right)^3=16i \sqrt{2}}\) co daje nam możliwość zapisania \(\displaystyle{ \left( - \frac{\sqrt{6}}{2}+i \frac{ \sqrt{2} }{2} \right)^{21}= \frac{\left( 16i \sqrt{2}\right)^7 }{2^{21}}}\).
Jeśli koniecznie musisz wykorzystać wzór de Movire'a to zaznacz na płaszczyźnie zespolonej liczbę jaką potęgujesz. Wtedy nabędziesz intuicji jaki kąt (argument) może mieć ta liczba. Jeśli masz już równanie to też możesz dzieląc je przez siebie mamy wtedy \(\displaystyle{ \tg \varphi =- \frac{1}{ \sqrt{3} } \Rightarrow \varphi =150^{\circ}}\) to uprości obliczenia kąta.

-- 4 lut 2018, o 11:50 --
\(\displaystyle{ |z|=1}\)
\(\displaystyle{ \cos \varphi = -\frac{ \sqrt{6} }{2}}\)
\(\displaystyle{ \sin \varphi = \frac{ \sqrt{2} }{2}}\)
Tu coś pokręciłeś nie zgadza się nic. Policz jeszcze raz.
zaplotny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 20 lis 2017, o 12:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy

Re: Potęgowanie liczby zespolonej

Post autor: zaplotny »

Faktycznie pokręciłem, teraz \(\displaystyle{ |z|= \sqrt{2}}\)
\(\displaystyle{ \cos \varphi = -\frac{ \sqrt{3} }{2}, \sin \varphi = \frac{1}{2}}\)
Od razu lepiej wygląda. Dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ