Obliczanie liczby zespolonej dwoma sposobami.

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
Awatar użytkownika
Vince221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 19 lis 2017, o 16:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 7 razy

Obliczanie liczby zespolonej dwoma sposobami.

Post autor: Vince221 »

Witam wszystkich!

Mam problem z następującym zadaniem:
Obliczyć dwoma sposobami liczbę zespoloną \(\displaystyle{ z = \left( \sqrt{3} - i \right) ^{3}}\) i przedstawić ją w postaci trygonometrycznej i wykładniczej.
Oczywiście pierwszy sposób jest dla mnie jak najbardziej wykonalny - podstawiam pod:
\(\displaystyle{ \left( a - b\right) ^{3} = a^{3} - 3a ^{2}b + 3ab^{2}-b^{3}}\)

Otrzymuję: \(\displaystyle{ z = -8i}\)

Obliczam moduł:
\(\displaystyle{ \left| z\right| = \sqrt{0^{2}+\left( -8\right)^{2} } = \sqrt{64} = 8}\)

Następnie cos i sin:
\(\displaystyle{ \cos = \frac{x}{\left| z\right| } = 0}\)

\(\displaystyle{ \sin = \frac{y}{\left| z\right| } = -1}\)

Jako, że mamy znaki +/- to punkt znajduje się w IV ćwiartce układu współrzędnych:
Dla \(\displaystyle{ 0}\) i \(\displaystyle{ 1}\) wartość \(\displaystyle{ \varphi=\frac{ \pi }{2}}\)
\(\displaystyle{ 2\pi - \frac{ \pi }{2} = \frac{3}{2} \pi}\)

POSTAĆ TRYGONOMETRYCZNA:
\(\displaystyle{ z = 8 \left( \cos \left( \frac{3}{2} \pi \right) + i \sin \left( \frac{3}{2} \pi \right) \right)}\)

POSTAĆ WYKŁADNICZA:
\(\displaystyle{ z = 8 \cdot e ^{ \frac{3}{2} \pi i }}\)


Nurtującym mnie pytaniem jest to jaki jest drugi sposób obliczenia tej liczby zespolonej, zgodnie z treścią zadania.
Ostatnio zmieniony 19 lis 2017, o 22:38 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości. Symbol mnożenia to \cdot.
Awatar użytkownika
Igor V
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1605
Rejestracja: 16 lut 2011, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 604 razy

Re: Obliczanie liczby zespolonej dwoma sposobami.

Post autor: Igor V »

Dziwne zadanie. Możesz przedstawić np \(\displaystyle{ \sqrt{3} - i}\) w postaci trygonometrycznej i skorzystać ze wzoru Moivre'a, alba dać tę samą liczbę do postaci wykładniczej i potem spotęgować.
ODPOWIEDZ