różnica liczb sprzężonych

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
machoman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 1 lis 2016, o 21:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 5 razy

różnica liczb sprzężonych

Post autor: machoman »

Oblicz (wykorzystując fakt, że jest to różnica liczb sprzężonych)
\(\displaystyle{ (2+i)^{7} - (2-i)^{7}}\)
To zadanie było już na forum ale udzielone na nie odpowiedzi nie pomogły mi rozwiązać mojego problemu. Jedyny wzór który mógłby być tu pomocny jaki znalazłem w internecie to wzór na sumę liczb wzajemnie sprzężonych czyli \(\displaystyle{ z+\overline{z}=2\Re z}\). Jednak w tym przykłądzie występuje odejmowanie, co zrobić ?
Ostatnio zmieniony 2 lis 2016, o 07:40 przez yorgin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

różnica liczb sprzężonych

Post autor: Premislav »

\(\displaystyle{ \Re(z-\overline z)=0\\ \Im(z-\overline z)=2\Im z \\ (\overline z)^k=\overline z^k}\)
(nie mylić z potęgami kroczącymi).

Czyli liczby \(\displaystyle{ (2+i)^7}\) oraz \(\displaystyle{ (2-i)^7}\) są wzajemnie sprzężone i ich różnica to
\(\displaystyle{ 2i \cdot \Im\left( (2+i)^7\right)}\), no a tego to już uprościć nie umiem, trzeba by z dwumianu Newtona. W innym przypadku łatwo mogłoby wyjść ze wzoru de Moivre'a, ale w tym przypadku argument kątowy to jeden wielki śmieć.

Moim zdaniem ta narzucona metoda średnio się tu sprawdza i już wygodniej byłoby użyć wzoru na różnicę n-tych potęg. Ale może czegoś nie widzę...
ODPOWIEDZ