Sprawdzić czy liczba jest pierwiastkiem 4 stopnia

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
fulman22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 19 paź 2015, o 21:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 12 razy

Sprawdzić czy liczba jest pierwiastkiem 4 stopnia

Post autor: fulman22 »

Sprawdź że \(\displaystyle{ 1 - i\sqrt{2}}\) jest jednym z pierwiastków czwartego stopnia liczby \(\displaystyle{ -7 + 4i\sqrt{2}}\)

Sprowadzanie do postaci trygonometrycznej pierwiastka i liczby nie wychodzi więc jak zatem to sprawdzić ?
szw1710

Sprawdzić czy liczba jest pierwiastkiem 4 stopnia

Post autor: szw1710 »

Podnieść do czwartej potęgi.
fulman22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 19 paź 2015, o 21:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 12 razy

Sprawdzić czy liczba jest pierwiastkiem 4 stopnia

Post autor: fulman22 »

szw1710 pisze:Podnieść do czwartej potęgi.
\(\displaystyle{ (1 - i\sqrt{2})^4}\) postać trygonometryczna odpada bo nie wychodzi więc podniosłem do 4 potęgi ze wzoru i wszystko by się zgadzało gdyby \(\displaystyle{ 6 \cdot (- i\sqrt{2})^2}\) = \(\displaystyle{ -12}\) a mi wychodzi \(\displaystyle{ 12}\). Mógłby ktoś mi to rozpisać ?
Ostatnio zmieniony 31 paź 2015, o 19:01 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot.
szw1710

Sprawdzić czy liczba jest pierwiastkiem 4 stopnia

Post autor: szw1710 »

Najpierw podnieś do kwadratu, potem jeszcze raz do kwadratu. Proste metody są najskuteczniejsze.
fulman22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 19 paź 2015, o 21:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 12 razy

Sprawdzić czy liczba jest pierwiastkiem 4 stopnia

Post autor: fulman22 »

szw1710 pisze:Najpierw podnieś do kwadratu, potem jeszcze raz do kwadratu. Proste metody są najskuteczniejsze.
No to by się wtedy elegancko zgadzało \(\displaystyle{ [(1 - i\sqrt{2})^2]^2 = [1 - 2i\sqrt{2} - 2]^2 = (-1 - 2i\sqrt{2})^2 = 1 - 2 \cdot (-1 \cdot 2i\sqrt{2}) - 8 = -7 + 4i\sqrt{2}}\) Prosił bym o sprawdzenie czy się w znakach gdzieś nie pomyliłem ale mi się zdaję że wszystko ok
Ostatnio zmieniony 1 lis 2015, o 13:08 przez fulman22, łącznie zmieniany 3 razy.
szw1710

Sprawdzić czy liczba jest pierwiastkiem 4 stopnia

Post autor: szw1710 »

Zapis koszmarny i bardzo nielogiczny. Popraw. W zasadzie wystarczy poprawić jedną cyferkę.
fulman22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 19 paź 2015, o 21:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 12 razy

Sprawdzić czy liczba jest pierwiastkiem 4 stopnia

Post autor: fulman22 »

szw1710 pisze:Zapis koszmarny i bardzo nielogiczny. Popraw. W zasadzie wystarczy poprawić jedną cyferkę.
Poprawiłem ale jak mam gdzieś błąd to napisz gdzie
szw1710

Sprawdzić czy liczba jest pierwiastkiem 4 stopnia

Post autor: szw1710 »

Za łatwo będzie. Poprawiłeś na stokroć gorsze. Jest tam wielka niekonsekwencja. Same wyniki rachunków są w porządku. Ale nie o to chodzi. Rozumowania trzeba też poprawnie zapisać. W tej postaci masz u mnie 1 punkt na 4 możliwe.

Przeczytaj na spokojnie i chłodno, jakie bzdury są tam zapisane. Mówię poważnie.
fulman22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 19 paź 2015, o 21:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 12 razy

Sprawdzić czy liczba jest pierwiastkiem 4 stopnia

Post autor: fulman22 »

szw1710 pisze:Za łatwo będzie. Poprawiłeś na stokroć gorsze. Jest tam wielka niekonsekwencja. Same wyniki rachunków są w porządku. Ale nie o to chodzi. Rozumowania trzeba też poprawnie zapisać. W tej postaci masz u mnie 1 punkt na 4 możliwe.

Przeczytaj na spokojnie i chłodno, jakie bzdury są tam zapisane. Mówię poważnie.
No właśnie jak to zapisać aby rozumowanie było logiczne i mógłbym otrzymać max ilość pkt ? na myśl przychodzi mi tylko to \(\displaystyle{ [(1 - i\sqrt{2})^2]^2}\)
szw1710

Sprawdzić czy liczba jest pierwiastkiem 4 stopnia

Post autor: szw1710 »

I tak ma być. Pociągnij to dalej. Wyniki pośrednie i końcowy już masz.
fulman22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 19 paź 2015, o 21:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 12 razy

Sprawdzić czy liczba jest pierwiastkiem 4 stopnia

Post autor: fulman22 »

szw1710 pisze:Za łatwo będzie. Poprawiłeś na stokroć gorsze. Jest tam wielka niekonsekwencja. Same wyniki rachunków są w porządku. Ale nie o to chodzi. Rozumowania trzeba też poprawnie zapisać. W tej postaci masz u mnie 1 punkt na 4 możliwe.

Przeczytaj na spokojnie i chłodno, jakie bzdury są tam zapisane. Mówię poważnie.
Poprawiłem proszę o sprawdzenie czy teraz taki zapis jest poprawny i dostane za to max pkt ?
szw1710

Sprawdzić czy liczba jest pierwiastkiem 4 stopnia

Post autor: szw1710 »

Może być.
ODPOWIEDZ