równanie kwadratowe, delta=9 obliczenie pierwiastków

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
azalut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 27 kwie 2014, o 13:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy

równanie kwadratowe, delta=9 obliczenie pierwiastków

Post autor: azalut »

czesc
robie zadanie z liczb zespolonych, dokladniej równanie kwadratowe mi wyszło w pewnym etapie zadania i mam delte=9
wiem, ze w liczbach zespolonych jak mam pierw. ntego stopnia to mam n pierwiastkow - więc nie moge napisać po prostu 3

Jak to szybko wyliczyć? jest jakiś sposób? czy postac trygonometryczna i cała zabawa z tym zwiazana?
miodzio1988

równanie kwadratowe, delta=9 obliczenie pierwiastków

Post autor: miodzio1988 »

No to wtedy masz sytuacje z liceum. Wzorki do ręki i liczysz. Bez bawienia się w liczby zespolone
azalut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 27 kwie 2014, o 13:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy

równanie kwadratowe, delta=9 obliczenie pierwiastków

Post autor: azalut »

czyli, że ten pierwiastek z 9 to po prostu 3 i rozwiazuje dwa pierwiastki (które już będą liczbami zespolonymi)?

ciężko mi zatrybić kiedy, licząc na rownania na liczbach zespolonych, liczba jest ze zb. liczb rzeczywistych, a kiedy ze zb. zespolonych
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

równanie kwadratowe, delta=9 obliczenie pierwiastków

Post autor: a4karo »

Nie masz co kombinować: rozwiązania równania \(\displaystyle{ u^2=\Delta}\) są zawsze dwa, niezależnie od tego, czy \(\displaystyle{ \Delta}\) jest rzeczywiste czy zespolone. W przypadku gdy \(\displaystyle{ \Delta\geq 0}\) sa one postaci \(\displaystyle{ \pm\sqrt{\Delta}}\), bo umowiliśmy się, że \(\displaystyle{ \sqrt{\Delta}}\) oznacza DODATNIĄ liczbę, która podniesiona do kwadratu da \(\displaystyle{ \Delta}\)

W przypadku liczb zespolonych pojęcie funkcji \(\displaystyle{ \sqrt}\) wymaga precyzyjnej definicji ale obojetnie jaką by nie przyjąć rozwiązaniem \(\displaystyle{ u^2=\Delta}\) sa zawsze dwie liczby zespolone, które różnią sie znakiem.
ODPOWIEDZ