Postać trygonometryczna (nie było na forum takiej)

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Postać trygonometryczna (nie było na forum takiej)

Post autor: Emiel Regis »

Witam.
Mam mały kłopot z przedstawieniem takiej liczby:
\(\displaystyle{ z=1+sin(\alpha)-icos(\alpha)}\)
Wyglada, że nie znam jakiegos wzoru trygonometrycznego bo licząc r potrzebuje zamienić:
\(\displaystyle{ 1+sin(\alpha)}\) na kwadrat jakiegoś wyrażenia. I brak pomysłu.
Gdyby zamienić sinus i cosinus miejscami to idzie od razu. Jednak temat zadania zakładam że jest poprawny.
palazi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 21:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łapy/Białystok
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 37 razy

Postać trygonometryczna (nie było na forum takiej)

Post autor: palazi »

\(\displaystyle{ 1 + sin(\alpha) = (sin( \frac{ }{2}) + cos( \frac{ }{2}) )^2}\)
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Postać trygonometryczna (nie było na forum takiej)

Post autor: Emiel Regis »

Faktycznie ładnie sie rozpisuje. Jednak to mocno utrudnia pozniej wyliczenie fi.
\(\displaystyle{ cos(\phi)=\frac{1}{\sqrt2}(sin\frac{\alpha}{2}+cos\frac{\alpha}{2})}\)
\(\displaystyle{ sin(\phi)=\frac{-cos\alpha}{\sqrt2}(sin\frac{\alpha}{2}+cos\frac{\alpha}{2})}\)
Nie wiem co dalej z tym zrobić...
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Postać trygonometryczna (nie było na forum takiej)

Post autor: Rogal »

Hmmm, może by zesumować ten sinus z cosinusem, korzystając wcześniej ze wzoru redukcyjnego? Znaczy \(\displaystyle{ \sin \frac{\alpha}{2} + \cos \frac{\alpha}{2} = \sin \frac{\alpha}{2} + \sin (\frac{\pi}{2} - \frac{\alpha}{2}) = 2\sin \frac{\pi}{4} \cos (\frac{\alpha}{2} - \frac{\pi}{4})}\)
Wtedy te pierwiastki się skrócą i wyjdzie ładne równanie trygonometryczne (w miarę :P)
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Postać trygonometryczna (nie było na forum takiej)

Post autor: Emiel Regis »

Milcząco założyłeś, że alfa jest z pierwszej ćwiartki jednak nie zmienia to istoty problemu wiec niech tak alfa należy. Rozwiązałem to równanie i mi wyszło:
\(\displaystyle{ \phi=\frac{\pi}{4}-\frac{\alpha}{2}+2k\pi}\)
lub
\(\displaystyle{ \phi=-\frac{\pi}{4}+\frac{\alpha}{2}+2k\pi}\)
Drugie równanie po uproszczeniu wyglada:
\(\displaystyle{ sin\phi=-cos(\alpha)sin(\frac{\pi}{4}+\frac{\alpha}{2})}\)
Ma ktoś pomysł jak to z kolei jeszcze policzyć?
Jopekk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 102
Rejestracja: 9 maja 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Edynburg
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 15 razy

Postać trygonometryczna (nie było na forum takiej)

Post autor: Jopekk »

Ja tam bym to zrobił tak:
\(\displaystyle{ z=1+(-\sin-\alpha-i\cos-\alpha)}\)
\(\displaystyle{ z=\cos0-\cos(\frac{\pi}{2}+\alpha)-i(\sin(\frac{\pi}{2}+\alpha)}\)
\(\displaystyle{ z=2\sin^{2}(\frac{0.5\pi+\alpha}{2})-i\sin(\frac{\pi}{2}+\alpha)}\)
\(\displaystyle{ z=2\sin^{2}(\frac{0.5\pi+\alpha}{2})-i(2\sin(\frac{\frac{\pi}{2}+\alpha)}{2})\cos(\frac{\frac{\pi}{2}+\alpha)}{2})}\)
Wyciągamy przed nawias sinusa i zamieniamy sinus w nawiasie na cosinus i cosinus na sinus:
\(\displaystyle{ z=2\sin(\frac{\frac{\pi}{2}+\alpha}{2})(\cos\frac{\alpha-\frac{\pi}{2}}{2} +i\sin\frac{\alpha-\frac{\pi}{2}}{2})}\)
\(\displaystyle{ z=2\sin(\frac{\frac{\pi}{2}+\alpha}{2})(cis\frac{\alpha-\frac{\pi}{2}}{2})}\)

Tu więcej się nic wyliczyć nie da...
Jak się nie zgadza, to poprawie jutro.
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Postać trygonometryczna (nie było na forum takiej)

Post autor: Rogal »

Przy wyprowadzaniu wzorów redukcyjnych rzeczywiście zakłada się, że kąt alfa jest z pierwszej ćwiartki, jednak okazuje się, że 'działają' one również dla innych kątów ; )
A co do tego cholerstwa, to nic mi do głowy nie przychodzi aktualnie...
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Postać trygonometryczna (nie było na forum takiej)

Post autor: Emiel Regis »

Jasne, że działają, co najwyżej minus Ci sie pojawi przy innych ćwiartkach ; )

Co do Jopekk:
\(\displaystyle{ z=2\sin^{2}(\frac{0.5\pi+\alpha}{2})-2i\sin(\frac{\frac{\pi}{2}+\alpha}{2})\cos(\frac{\frac{\pi}{2}+\alpha}{2})}\)
czyli:
\(\displaystyle{ z=2sin(\frac{\pi}{4}+\frac{\alpha}{2})(sin(\frac{\pi}{4}+\frac{\alpha}{2})-icos(\frac{\pi}{4}+\frac{\alpha}{2}))}\)
i teraz chyba jakoś inaczej zamieniłem sin na cos i cos na sin bo argument:
\(\displaystyle{ \frac{\pi}{4}+\frac{\alpha}{2}}\)
zamieniłem na:
\(\displaystyle{ \frac{3}{2}\pi+(\frac{\pi}{4}+\frac{\alpha}{2})}\)
I dzieki temu znaki sie odpowiednio zamienią. (cos w IV ćwiartce dodatni, sin ujemny)
Czyli wtedy jest:
\(\displaystyle{ z=2sin(\frac{\pi}{4}+\frac{\alpha}{2})(cos(\frac{3}{2}\pi+(\frac{\pi}{4}+\frac{\alpha}{2}))+isin(\frac{3}{2}\pi+(\frac{\pi}{4}+\frac{\alpha}{2})))}\)
Twoim zapisem:
\(\displaystyle{ z=2sin(\frac{\pi}{4}+\frac{\alpha}{2})cis(\frac{7}{4}\pi+\frac{\alpha}{2})}\)
To ktoś z nas chyba coś pomieszał. Jeśli masz chwile to zobacz czy to nie przypadkiem ja.
Tak czy inaczej dzięki za pomysł bo sam obawiam się że mógłbym nie wpaść na takie jednak dość wyrafinowane przekształcenia.
Btw cis to Twój patent czy piszą tak w jakiejś książce : > Ja sie nie spotkałem...
Jopekk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 102
Rejestracja: 9 maja 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Edynburg
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 15 razy

Postać trygonometryczna (nie było na forum takiej)

Post autor: Jopekk »

Ja tam zawsze takie przekształcenie sprawdzam podstawiając przykładowe dwa kąty.
Co do Twojego przekształcenia, jak dla mnie nmożna zamienić w tym przypadku \(\displaystyle{ \alpha}\) na \(\displaystyle{ \frac{2}{3}\pi+\alpha}\).
Ale przecież można skorzystać po prostu z tego, że:
\(\displaystyle{ \cos\alpha=\sin(\frac{\pi}{2}-\alpha)}\)
i \(\displaystyle{ \sin\alpha=\cos(\frac{\pi}{2}-\alpha)}\)

Jak tam z powyższego zamienimy cis na sin i sin na cis, to mamy minusa przy sinusie, wiec korzystajac z \(\displaystyle{ \sin-\alpha=-\sin\alpha}\) pozbywamy sie minusa. A potem korzystamy \(\displaystyle{ \cos-\alpha=\cos\alpha}\) i mamy ten sam kąt dla sinusa i cosiunsa w nawiasie.

Ja o tym cisie to na anglojęzycznych stronkach przeczytałem, to w sumie tylko uproszczony zapis jest, ale w Polskim systemie tego nie ma. To się wiąże z formą eulera, gdzie
\(\displaystyle{ z=|z|e^{i\alpha}}\) i \(\displaystyle{ z=|z|cis\alpha}\).

Jednak zarówno mój wynik jak i twój wynik jest identyczny biorąc pod uwagę, że \(\displaystyle{ cis\alpha=cis(\alpha+2k\pi)}\) dla dowolnego k całkowitego, bo \(\displaystyle{ \frac{-\pi}{4}+2\pi=\frac{7\pi}{4}}\)
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Postać trygonometryczna (nie było na forum takiej)

Post autor: Emiel Regis »

Heh, oczywiście że są identyczne
Z tym cis to skrót dobry tylko, że postać wykładnicza zamiast trygonometrycznej już jak sam wiesz załatwia sprawę krótszego zapisu.
A i [prawie] tyle samo sie człowiek namęczy pisząc "exp(i*fi)" czy "cis(fi)". No ale to wszystko kwestia gustu wiec jak komu wygodniej.
ODPOWIEDZ