Postać wykładnicza - kilka pytań.

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
BeHappy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 239
Rejestracja: 18 lis 2014, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 9 razy

Postać wykładnicza - kilka pytań.

Post autor: BeHappy »

Potrzebuję to do teorii obwodów, a więc weźmy na warsztat jedno z rozwiązań do zadań.

\(\displaystyle{ i_{2}=10\sqrt{2} \sin(\omega t)}\)

I powiedźcie mi jak z tego powstała postać dla liczby zespolonej:

\(\displaystyle{ I_{2}=10 \cdot e^{j \cdot 0^{o}}}\) ??

Tzn. wiem tam z matmy jak to zamieniać, ale jak tak szybko? Bo ogólnie posiadam kalkulator "CASIO fx-991 ES PLUS" i jak dotąd doszedłem do tego jak zamieniać liczby zespolone na postać wykładniczą, ale te zamieniane są tylko wtedy, gdy posiadają i część rzeczywistą i urojoną różną od '0'.


\(\displaystyle{ X_{c}=10}\)

Idźmy dalej, a więc: \(\displaystyle{ U_{R}=I_{2} \cdot (-jX_{c})=10 \cdot e^{j \cdot 0^{o}}-10 \cdot e^{-j90^{o}}}\)

\(\displaystyle{ U_{R}=100 \cdot e^{-j90^{o}}}\)

\(\displaystyle{ P=U_{R} \cdot I_{2} \cdot \cos(\phi)=100 \cdot 10 \cdot \cos(0)}\)

Skąd \(\displaystyle{ \phi=0}\) ?? i jak wykonać te mnożenie na kalkulatorze?
Ostatnio zmieniony 9 cze 2015, o 05:35 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot.
Awatar użytkownika
Igor V
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1605
Rejestracja: 16 lut 2011, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 604 razy

Postać wykładnicza - kilka pytań.

Post autor: Igor V »

Mam wrażenie że mieszasz pojęcia :
1.To nie jest zamiana na postać wykładniczą liczby zespolonej (tam dopiero później jest) ,tylko przejście na wskazy.To jest pewne odwzorowanie izomorficzne między dziedziną czasu (sygnały sinuso/cosinusoidalne) a dziedziną wskazów (zespoloną).
2.Brakuje tam jeszcze chyba \(\displaystyle{ \sqrt{2}}\)
3.To od czego wyjdziemy jest kwestią umowy ,ale przyjmuje się raczej że wychodzi się od cosinusa do wskazu.

To może tyle na razie ,żebyś zobaczył o co chodzi to reszta może się sama rozjaśni.
Ogólnie to zobacz temat :https://www.matematyka.pl/388753.htm ,bo tam zostało to opisane (uwaga, przeczytaj całość !).
BeHappy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 239
Rejestracja: 18 lis 2014, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 9 razy

Postać wykładnicza - kilka pytań.

Post autor: BeHappy »

Igor V pisze:
To może tyle na razie ,żebyś zobaczył o co chodzi to reszta może się sama rozjaśni.
Ogólnie to zobacz temat :https://www.matematyka.pl/388753.htm ,bo tam zostało to opisane (uwaga, przeczytaj całość !).
Nam mówiono, że to zamiana na postać wykładniczą postaci: \(\displaystyle{ |z|e^{ji}}\)

A od strony rozwiązywania zadań, to częściowo wiem jak, ale od strony matematycznej nie bardzo.
Awatar użytkownika
Igor V
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1605
Rejestracja: 16 lut 2011, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 604 razy

Postać wykładnicza - kilka pytań.

Post autor: Igor V »

No tak ,ale to nie jest bezpośrednie przekształcenie,bo przecież jakbyś policzył ze wzorów Eulera to wychodzi co innego zupełnie.Innymi słowy to co tam napisałeś to nie jest w żadnym wypadku równość.
BeHappy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 239
Rejestracja: 18 lis 2014, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 9 razy

Postać wykładnicza - kilka pytań.

Post autor: BeHappy »

Igor V pisze:No tak ,ale to nie jest bezpośrednie przekształcenie,bo przecież jakbyś policzył ze wzorów Eulera to wychodzi co innego zupełnie.Innymi słowy to co tam napisałeś to nie jest w żadnym wypadku równość.

Nie wiem jak wklepuje w kalkulator jest to samo. tyle, że prąd i napięcie w tej postaci dzieli się zawsze przez pierwiastek z 2 i dopiero zaś do postaci wykładniczej.
Awatar użytkownika
Igor V
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1605
Rejestracja: 16 lut 2011, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 604 razy

Postać wykładnicza - kilka pytań.

Post autor: Igor V »

No to masz trochę inną konwencję przejścia na wskazy niż znam.Bazą jest funkcja sinus i wartość skuteczna.
BeHappy pisze: Nie wiem jak wklepuje w kalkulator jest to samo
Co tyle samo ? Co "wklepujesz" ? Tu żadnych kalkulatorów nie potrzeba.U Ciebie jest takie przejście :
\(\displaystyle{ A\sin(\omega t +\phi) \rightarrow \frac{A}{ \sqrt{2} } e ^{j\phi}}\)
I tyle.
BeHappy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 239
Rejestracja: 18 lis 2014, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 9 razy

Postać wykładnicza - kilka pytań.

Post autor: BeHappy »

Igor V pisze:No to masz trochę inną konwencję przejścia na wskazy niż znam.Bazą jest funkcja sinus i wartość skuteczna.
BeHappy pisze: Nie wiem jak wklepuje w kalkulator jest to samo
Co tyle samo ? Co "wklepujesz" ? Tu żadnych kalkulatorów nie potrzeba.U Ciebie jest takie przejście :
\(\displaystyle{ A\sin(\omega t +\phi) \rightarrow \frac{A}{ \sqrt{2} } e ^{j\phi}}\)
I tyle.

Nie, nie jest takie przejście. Bo to ze wzoru na napięcie skuteczne i natężenie skuteczne. I się dzieli przez pierwiastek z '2'. A przejście jest już normalne.... I jak nie wiesz, jak zrobić zadania, to nie dyskutujmy na ten głupi temat.
Awatar użytkownika
Igor V
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1605
Rejestracja: 16 lut 2011, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 604 razy

Postać wykładnicza - kilka pytań.

Post autor: Igor V »

No lol ,najpierw to się lepiej zorientuj jaką macie przyjętą konwencję na zajęciach i po co Ci w ogóle tutaj ten kalkulator.Ok ,jak Ci nie pasuje moje tłumaczenie to może ktoś inny będzie miał siłę domyślać się co autor miał na myśli.
BeHappy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 239
Rejestracja: 18 lis 2014, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 9 razy

Postać wykładnicza - kilka pytań.

Post autor: BeHappy »

Igor V pisze:No lol ,najpierw to się lepiej zorientuj jaką macie przyjętą konwencję na zajęciach i po co Ci w ogóle tutaj ten kalkulator.Ok ,jak Ci nie pasuje moje tłumaczenie to może ktoś inny będzie miał siłę domyślać się co autor miał na myśli.

Jak dotąd nic nie wytłumaczyłeś.
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Postać wykładnicza - kilka pytań.

Post autor: kropka+ »

BeHappy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 239
Rejestracja: 18 lis 2014, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 9 razy

Postać wykładnicza - kilka pytań.

Post autor: BeHappy »

No dzięki, ale już się dowiedziałem jak się operuje na tych liczbach, teraz mam problem z samymi zadaniami:(

390286.htm
ODPOWIEDZ