Nieznane oznaczenia.

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Nieznane oznaczenia.

Post autor: SlotaWoj »

Znalazłem w sieli PDFa z zadaniami z Analizy zespolonej,

a w nim obok siebie zadania:
  • Oblicz znajdując część rzeczywistą i urojoną danej liczby:
    • \(\displaystyle{ \ln\left(\sqrt{3}+i\right)\ \ \mbox{i}\ \ \mbox{Ln}\left(\sqrt{3}+i\right)}\)
    a nieco dalej:
    • \(\displaystyle{ \left(1+i\right)^{2-i}\ \ \mbox{i}\ \ \mbox{Exp}_{1+i}\left(2-i\right)}\)
Domyślam się, że funkcje użyte w ww. zadaniach tworzą jakieś pary, ale zróżnicowanie oznaczeń wskazuje że czymś one się różnią od siebie.

Czym one się różnią?
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Nieznane oznaczenia.

Post autor: yorgin »

Rozpoczynanie funkcji z dużej litery oznacza zwykle, że chodzi o coś głównego, tj wyróżnia się wśród wielu gałęzi funkcji jedną.

Argument główny liczby zespolonej to liczba mieszcząca się w określonym przedziale długości \(\displaystyle{ 2\pi}\), np \(\displaystyle{ [0,2pi)}\). Argument to argument główny plus wielokrotności całkowite \(\displaystyle{ 2\pi}\).

Jak wiadomo,

\(\displaystyle{ \ln z=\ln|z|+i\arg z}\)

natomiast z dużej litery to

\(\displaystyle{ \mbox{Ln} z=\ln|z|+i\mbox{Arg} z}\).

Wyróżnia się w ten sposób, podobnie jak dla argumentu, jedną wartość logarytmu, nazywaną logarytmem głównym.

Nie spotkałem się z oznaczeniem \(\displaystyle{ \mbox{Exp}_a(b)}\), autor również nie tłumaczy :/
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10223
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2361 razy

Nieznane oznaczenia.

Post autor: Dasio11 »

Przypuszczalnie \(\displaystyle{ a^b = e^{b \ln a}}\) oraz \(\displaystyle{ \mathrm{Exp}_a(b) = e^{b \, \mathrm{Ln} \, a}.}\)
ODPOWIEDZ