obliczenie modułu

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
piasektt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 195
Rejestracja: 14 paź 2007, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: MM
Podziękował: 29 razy

obliczenie modułu

Post autor: piasektt »

Witam

W jaki sposób z wyrażenia (1) \(\displaystyle{ G \left( e^j^\psi \right) = k\frac{1-b}{ e^j^\psi-b}}\) obliczono moduł
(2) \(\displaystyle{ |G \left( e^j^\psi \right) |= k \left( 1-b \right) \frac{1}{\sqrt{1+b^2-2b\cos \psi}}= k \left( 1-b \right) \frac{\cos \psi-b-j\sin \psi}{1+b^2-2b\cos \psi}}\) ?

Wzór na moduł : \(\displaystyle{ |G \left( e^j^\psi \right) |=\sqrt{\Re^2G \left( e^j^\psi \right) +\Im^2G \left( e^j^\psi \right) }}\)

Próbowałem skorzystać ze wzoru Eulera i otrzymałem: \(\displaystyle{ |G \left( e^j^\psi \right) |=k \left( 1-b \right) \frac{1}{\cos \psi+j\sin \psi-b}=k \left( 1-b \right) \frac{1}{ \left( \cos \psi \right) ^2-b^2+ \left( \sin \psi \right) ^2}}\), ale to jest wynik niepoprawny.
Ostatnio zmieniony 25 sty 2015, o 22:04 przez Afish, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.Poprawa wiadomości.
SidCom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 716
Rejestracja: 5 sty 2012, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 125 razy

obliczenie modułu

Post autor: SidCom »

Pomnóż licznik i mianownik \(\displaystyle{ G}\) przez sprzężenie mianownika. Wtedy dostaniesz jawne postaci części rzeczywistej \(\displaystyle{ \Re{G}}\) i urojonej \(\displaystyle{ \Im{G}}\)...
piasektt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 195
Rejestracja: 14 paź 2007, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: MM
Podziękował: 29 razy

obliczenie modułu

Post autor: piasektt »

Zapytam jeszcze raz, jak obliczyć moduł wyrażenia (1) aby uzyskać wynik jak w (2)?
(1) \(\displaystyle{ G \left( e^j^\psi \right) =\frac{1}{ e^j^\psi-b}}\)

(2) \(\displaystyle{ |G \left( e^j^\psi \right) |= \frac{1}{\sqrt{1+b^2-2b\cos \psi}}}\)
Ostatnio zmieniony 25 sty 2015, o 22:04 przez Afish, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
ODPOWIEDZ