Potęgowanie liczy zespolonej

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
radzym94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 14 gru 2009, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gniezno
Podziękował: 24 razy

Potęgowanie liczy zespolonej

Post autor: radzym94 »

Witam. Z racji tego, że przygotowuję się właśnie do kolokwium, mam pytanie odnośnie potęgowania liczb zespolonych.Ogólnie nie mam problemu z potęgowaniem, jednak teraz trafił się taki przykład , że wolałem zapytać.
Załóżmy, że liczymy 15 potęgę liczby zespolonej \(\displaystyle{ Z}\) o module \(\displaystyle{ 2}\). Otrzymujemy następnie po podstawieniu do wzoru de Moivre'a, taki zapis:


\(\displaystyle{ Z^{15}=2^{15}\left( \cos \ \left( 15 \cdot \frac{5}{6} \pi \right) + j \cdot \sin \left( 15 \cdot \frac{5}{6} \pi \right) \right)}\)

Po uporządkowaniu zapisu otrzymujemy:

\(\displaystyle{ Z^{15}=2^{15}\left( \cos \left( \frac{75}{6} \pi + j \cdot \sin \left( \frac{75}{6} \pi \right) \right)}\)

\(\displaystyle{ Z^{15}=2^{15}\left( \cos \left(12\frac{1}{2} \pi \right) + j \cdot \sin \left( 12 \frac{1}{2} \pi \right) \right)}\)


\(\displaystyle{ Z^{15}=2^{15}\left( \cos \left(12 \pi +\frac{1}{2} \pi \right) + j \cdot \sin \left( 12 \pi + \frac{1}{2} \pi \right) \right)}\)

I tutaj pada moje pytanie. Czy mogę już teraz wziąć zredukowane równanie w postaci:

\(\displaystyle{ Z^{15}=2^{15}\left( \cos \frac{1}{2} \pi + j \cdot \sin \frac{1}{2} \pi \right)}\) I rozwiązywać dalej dla wartości \(\displaystyle{ \sin \frac{1}{2} \pi}\) i \(\displaystyle{ \cos \frac{1}{2} \pi}\)

A może muszę redukować to dalej i zapisać to w postaci dla 2 ćwiartki układu:

\(\displaystyle{ Z^{15}=2^{15}\left( \cos \left( \pi -\frac{1}{2} \pi \right) + j \cdot \sin \left( \pi - \frac{1}{2} \pi \right) \right)}\) i teraz wziąć dopiero \(\displaystyle{ \sin \frac{1}{2} \pi}\) i \(\displaystyle{ \cos \frac{1}{2} \pi}\) jednak wtedy rozwiązania będą się różniły znakami.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Ostatnio zmieniony 17 sty 2015, o 01:24 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot. Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1588
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 245 razy

Potęgowanie liczy zespolonej

Post autor: Gouranga »

nic nie musisz kombinować już, zredukowałeś i jest ok
tylko popraw zapis:
po 1. nie \(\displaystyle{ j}\) tylko \(\displaystyle{ i}\)
po 2. nie \(\displaystyle{ *}\) tylko \(\displaystyle{ \cdot}\)
po 3. tu: \(\displaystyle{ Z^{15}=2^{15}\left( cos\left( \frac{75}{6} \pi + j*sin\left( \frac{75}{6} \pi \right) \right)}\) masz nierówną ilość "przedwiasów i zawiasów" (że tak zacytuję pewnego człowieka)
radzym94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 14 gru 2009, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gniezno
Podziękował: 24 razy

Potęgowanie liczy zespolonej

Post autor: radzym94 »

U nas na zajęciach oznaczaliśmy "j" jako jednostkę urojoną , stąd moje "j" , a reszta to faktycznie moje niedopatrzenie , masz rację Dziękuję za odpowiedź
Czyli reasumując: Nie muszę zawsze na siłę szukać możliwości zastosowania wzorów redukcyjnych. Czasami mogę po prostu od razu uzyskać kąt z pierwszej ćwiartki układu i liczyć dalej, tak?
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1588
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 245 razy

Potęgowanie liczy zespolonej

Post autor: Gouranga »

tak, wzory redukcyjne nie są tu potrzebne do niczego, jedyny fakt jaki musisz znać to
\(\displaystyle{ \sin (2k\pi + \varphi) = \sin \varphi}\)
i to samo dla cosinusa
ODPOWIEDZ