Obliczanie liczb zespolonych na kalkulatorze

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
ser-x
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 30 kwie 2010, o 09:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 50 razy

Obliczanie liczb zespolonych na kalkulatorze

Post autor: ser-x »

Witam, posiadam kalkulato Casio fx-570ES PLUS i mam problem z obliczaniem liczb zespolonych. Otóż potrafi wklepać działanie \(\displaystyle{ (2 + 6i):(2i)=3-i}\) - i tu otrzymuję wynik w postaci algebraicznej. Pytanie moje, jak zmienić wynik na postać wykładniczą w tym kalkulatorze \(\displaystyle{ e^{i \phi }}\)?
wiem że jak wklepię to samo działanie i przed kliknięciem \(\displaystyle{ =}\) nacisnę przycisk \(\displaystyle{ SHIFT - CMPLX - 3 =}\) to otrzymam wynik w postaci \(\displaystyle{ \sqrt{10}\left\langle -18.435}\). Co oznacza ta postać?
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Obliczanie liczb zespolonych na kalkulatorze

Post autor: kerajs »

Na pierwsze pytanie nie znam odpowiedzi.

Drugie:
Tu masz moduł i kąt wyrażony w stopniach. Z tego możesz zapisać zarówno trygonometryczną jak i wykadniczą postać liczby zespolonej.


Edit
Ps. Radziłbym spróbować przestawić miarę kata na radiany i ponownie wykonać to działanie. Sprawdzisz czy przy takim ustawnienu kąt podawany jest w radianach.
Ostatnio zmieniony 13 gru 2014, o 13:41 przez kerajs, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Obliczanie liczb zespolonych na kalkulatorze

Post autor: Medea 2 »

Moduł liczby i jej argument, wygląda na to, że w stopniach. Co do pierwszego: nie da się, mam bliźniaczy model i obsługuje tylko te dwa formaty.
ser-x
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 30 kwie 2010, o 09:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 50 razy

Obliczanie liczb zespolonych na kalkulatorze

Post autor: ser-x »

czyli moje \(\displaystyle{ \sqrt{10} \left\langle -18.435}\) to inaczej \(\displaystyle{ \sqrt{10e}^{-18.435i}}\)?-- 13 gru 2014, o 15:31 --albo jak wklepać np takie działanie, gdy mam połączenie dwóch postaci \(\displaystyle{ \frac{2e^{45i} + 2 +6i }{2i}}\)?
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Obliczanie liczb zespolonych na kalkulatorze

Post autor: kerajs »

ser-x pisze: czyli moje \(\displaystyle{ \sqrt{10} \left\langle -18.435}\) to inaczej \(\displaystyle{ \sqrt{10e}^{-18.435i}}\)?
Raczej \(\displaystyle{ \sqrt{10} \cdot e ^{i (-18.435) ^{\circ} }}\)

ser-x pisze: albo jak wklepać np takie działanie, gdy mam połączenie dwóch postaci \(\displaystyle{ \frac{2e^{45i} + 2 +6i }{2i}}\)?
Mój Kazik nie ma liczb zespolonych więc Ci w tym nie pomogę. Czasem warto sprawdzić czy format odpowiedzi ( \(\displaystyle{ \sqrt{10}<-19,435}\) ) nie jest jednocześnie formatem wejścia.
ser-x
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 30 kwie 2010, o 09:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 50 razy

Obliczanie liczb zespolonych na kalkulatorze

Post autor: ser-x »

okej już potrafię to wklepać, najbardziej chodziło mi o zrozumienie tego zapisu \(\displaystyle{ a\left\langle b^{i\phi}}\) ale jak mówi kerajs że to jest moje \(\displaystyle{ e^{i\phi}}\) to już wszystko jasne
ODPOWIEDZ