Równania do rozwiązania

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
krzychugda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 7 gru 2014, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 1 raz

Równania do rozwiązania

Post autor: krzychugda »

Witam wszystkich, to mój pierwszy post

Prosiłbym o pomoc z równaniem \(\displaystyle{ z^{7}= z}\) oraz \(\displaystyle{ \overline{z ^{4}}=z ^{2} \cdot |z ^{2}|}\). w pierwszym równaniu przeniosłem \(\displaystyle{ z}\) na drugą stronę i próbowałem wyciągać przed nawias, a w drugim porównywałem części rzeczywiste i części urojone i wyszło mi, że \(\displaystyle{ r\in {R}}\) i nie jestem pewny czy taki wynik może być poprawny. Proszę o jakiekolwiek wskazówki
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Równania do rozwiązania

Post autor: kerajs »

1.
\(\displaystyle{ z^7=z\\z(z^6-1)=0\\z=0 \vee z^6=1\\z=0 \vee z=1 \vee z= \frac{ \sqrt{1} }{2} + i\frac{ \sqrt{3} }{2} \vee z= \frac{ -\sqrt{1} }{2} + i\frac{ \sqrt{3} }{2} \vee z=-1 \vee z= \frac{ -\sqrt{1} }{2} - i\frac{ \sqrt{3} }{2} \vee z= \frac{ \sqrt{1} }{2} - i\frac{ \sqrt{3} }{2}}\)

2.
\(\displaystyle{ \left| z\right|^4 e ^{-i4 \alpha } =\left| z\right|^2 e ^{i2 \alpha } \left| z\right|^2\\
\left| z\right|^4 (e ^{-4 i\alpha }-e ^{i2 \alpha } )=0}\)

\(\displaystyle{ z=0 \vee (\left| z\right| \in \RR \wedge -4 \alpha =2 \alpha +k2 \pi )}\)
\(\displaystyle{ z=0 \vee (\left| z\right| \in \RR \wedge \alpha = k \frac{1}{3} \pi )}\)
Rozwiazaniem są 3 linie przchodzącyce przez początek układu o nachyleniu \(\displaystyle{ 0 ^{\circ} , \ 60^{\circ} , \ 120^{\circ}}\) do dodatniej półosi rzeczywistej.
krzychugda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 7 gru 2014, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 1 raz

Równania do rozwiązania

Post autor: krzychugda »

W pierwszym by mi wyszło, gdyby nie głupia pomyłka przy wyciąganiu przed nawias(ach, to zmęczenie), ale drugiego nie wiedziałem jak dokończyć. Dzięki

Jeszcze tylko jedno pytanie, czemu nie uwzględniamy dalszych wielokrotności \(\displaystyle{ \pi/3}\) ?
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Równania do rozwiązania

Post autor: kerajs »

Widzę że zapominiałem o indeksie przy oznaczenu liczb rzeczywistych
Powinno być
\(\displaystyle{ z=0 \vee \left( |z| \in \RR _{+} \wedge \alpha = k \frac{1}{3} \pi \right)}\)
co daje środek płaszczyzny Gaussa (Arganda) i sześć pólprostych . Razem to 3 proste.
Sorry, powinienem od razu to napisać.
ODPOWIEDZ