Zbiory zespolone na płaszczyźnie

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
dgbdg92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 26 lis 2014, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Zbiory zespolone na płaszczyźnie

Post autor: dgbdg92 »

Witam! Mam problem z zadaniami z liczbami zespolonymi. Musze zbiory umieścić na płaszczyźnie zespolonej jednak nie wiem jak.

Mam 3 zadania
a)\(\displaystyle{ |z-1| = Re(z+1)}\)
b)\(\displaystyle{ |z-3-4i| < 5}\)
c)\(\displaystyle{ \frac{|z+1|}{|z-1|} < 1}\)

I umiem chyba zrobić b to co do reszty nie mam zielonego pojecia jak sie za to zabrac...

Z b wychodzi mi koło o promieniu 5 (mniej niz 5) oddalone od srodka ukladu wspolrzednych o 3 w lewo i 4 w dol.

Jak zrobic reszte? I czy b w ogole dobrze?
jarek4700
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 939
Rejestracja: 26 gru 2009, o 17:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 228 razy

Zbiory zespolone na płaszczyźnie

Post autor: jarek4700 »

b źle bo właśnie w prawo i do góry.

Ostatni przykład: możesz pomnożyć przez mianownik nie zmieniając znaku nierówności.
Wychodzi na to że szukamy takich punktów które mają bliżej do \(\displaystyle{ -1}\) niż do \(\displaystyle{ 1}\). Czyli lewa półpłaszczyzna.

Pierwsze trochę trudniej tak na oko zobaczyć ale zrób tak:
Narysuj kilka okręgów wokół punktu \(\displaystyle{ 1}\). Niech mają promienie \(\displaystyle{ 0,5}\), \(\displaystyle{ 0,75}\) oraz \(\displaystyle{ 1}\). Wartość lewej strony równania jest na każdym okręgu równa jego promieniowi. Teraz narysuj kilka prostych prostopadłych do osi rzeczywistej na prawo od punktu \(\displaystyle{ -1}\). Niech przechodzą przez punkty \(\displaystyle{ -1}\), \(\displaystyle{ -0,5}\) oraz \(\displaystyle{ 0}\). Wartość prawej strony równania jest na tych prostych równa odpowiednio \(\displaystyle{ 0}\), \(\displaystyle{ 0,5}\) oraz \(\displaystyle{ 1}\). Zobacz na środek układu współrzędnych- spełnia równanie. Ale to nie jedyny punkt - co gdyby okręgi były większe a proste były bardziej z prawej - też się przetną.

Wychodzi na to że szukamy teraz punktów, które są jednakowo odległe od punktu \(\displaystyle{ 1}\) oraz tej z narysowanych prostych która przechodzi przez punkt \(\displaystyle{ -1}\). Podpowiem że to będzie parabola, poszukaj sobie o ognisku i kierownicy paraboli.
ODPOWIEDZ