Wyznaczanie argumentu (kąta) na podstawie wartości sin i cos

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
dudzioman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 15 paź 2013, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3 razy

Wyznaczanie argumentu (kąta) na podstawie wartości sin i cos

Post autor: dudzioman »

Witajcie. Szukam, szukam i znaleźć nie mogę.
Jest jakiś uniwersalny sposób na wyliczanie argumentu kiedy mam już policzone wartości cos i sin? Chodzi oczywiście o postać trygonometryczną liczby zespolonej

Pozdrawiam
Bobi02
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 213
Rejestracja: 6 paź 2013, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 3 razy

Wyznaczanie argumentu (kąta) na podstawie wartości sin i cos

Post autor: Bobi02 »

\(\displaystyle{ \sin (x) = y \Rightarrow \arcsin (y)=x}\)
Ostatnio zmieniony 26 paź 2014, o 22:28 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
dudzioman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 15 paź 2013, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3 razy

Wyznaczanie argumentu (kąta) na podstawie wartości sin i cos

Post autor: dudzioman »

A geometrycznie można?
blade
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 3 cze 2014, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 586 razy
Pomógł: 16 razy

Wyznaczanie argumentu (kąta) na podstawie wartości sin i cos

Post autor: blade »

jeśli masz \(\displaystyle{ \begin{cases} \sin \varphi \\ \cos \varphi \end{cases}}\)
to później sprawdzasz w której jest ćwiartce, jeśli pierwsza to \(\displaystyle{ \varphi = \alpha_{0}}\) ; druga to \(\displaystyle{ \varphi = \pi - \alpha_{0}}\) i tak dalej, gdzie \(\displaystyle{ \alpha_{0}}\) odczytujesz z tabelki (bądź z wykresu) w zależności od wartosci cosinusa i sinusa, ale działa to tylko dla tych "charakterystcznych" kątów (0,30,45,60,90 (stopni))
przykład : \(\displaystyle{ \begin{cases} \sin \varphi = 1 \\ \cos \varphi = 0 \end{cases}}\)
1 ćwiartka - > \(\displaystyle{ \varphi = \frac{\pi}{2}}\)
Postać trygonometryczna \(\displaystyle{ z = \left| z\right| \left( \cos \left( \frac{\pi}{2} \right) + i\sin \left( \frac{\pi}{2} \right) \right)}\)
O to Ci chodziło ?
Ostatnio zmieniony 26 paź 2014, o 22:28 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Skaluj nawiasy. Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
dudzioman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 15 paź 2013, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3 razy

Wyznaczanie argumentu (kąta) na podstawie wartości sin i cos

Post autor: dudzioman »

Czyli rozumiem, że albo funkcje cyklometryczne, albo najbardziej popularne kąty ?-- 27 paź 2014, o 00:46 --Dobra, rozumiem już wszytko. Chodziło mi o wykorzystanie tangensa do wyliczenia argumentu
ODPOWIEDZ