Rozwiązania równania

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
Kubaj123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 13 wrz 2014, o 19:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1 raz

Rozwiązania równania

Post autor: Kubaj123 »

Witam.
Siedzę juz 2-3 dni nad 2 zadaniami i nie mogę ich wgl rozwiązać, prosiłbym bardzo o pomoc.

1) \(\displaystyle{ z=\left(\cos\frac{\pi}{33}+i\sin\frac{\pi}{33}\right)^{11}}\)

2) \(\displaystyle{ z^4=-1}\)
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2014, o 20:58 przez yorgin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
agnieszka92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 182
Rejestracja: 18 sie 2014, o 13:46
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 37 razy
Pomógł: 13 razy

Rozwiązania równania

Post autor: agnieszka92 »

Zastosuj wzór de Moivre'a?
Kubaj123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 13 wrz 2014, o 19:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1 raz

Rozwiązania równania

Post autor: Kubaj123 »

W 1 sie domyslilem juz ze z tego wzoru, w 2 nie wiem zupełnie jak
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5220 razy

Rozwiązania równania

Post autor: Premislav »

Możesz działać na co najmniej \(\displaystyle{ 3}\) sposoby:
1) podstawić \(\displaystyle{ z=a+bi,}\) gdzie \(\displaystyle{ a, b \in \RR}\), wykonać potęgowanie (wzór skróconego mnożenia) i ułożyć odpowiedni układ równań na część rzeczywistą i urojoną (brzydkie).
2) zapisać \(\displaystyle{ -1}\) w postaci trygonometrycznej, nie zapominając o tym, że cosinus i sinus są funkcjami okresowymi,a następnie użyć de Moivre'a - przy pierwiastkowaniu stopnia \(\displaystyle{ p}\), gdzie \(\displaystyle{ p \in \NN}\) dzielimy argument kątowy przez \(\displaystyle{ p}\).
3) przepisać to w postaci \(\displaystyle{ z ^{4}+1=0}\), skorzystać ze wzorów skróconego mnożenia na różnicę kwadratów (łącznie \(\displaystyle{ 3}\)razy, wsk. \(\displaystyle{ 1=-i ^{2}}\); potem do każdego z otrzymanych tym sposobem czynników ponownie). Po drodze policzyć/zgadnąć/napisać z pamięci pierwiastki kwadratowe z \(\displaystyle{ i}\), co będzie potrzebne w rozwiązaniu.
ODPOWIEDZ