płaszczyzna zespolona

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
kalwi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1931
Rejestracja: 29 maja 2009, o 11:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 145 razy
Pomógł: 320 razy

płaszczyzna zespolona

Post autor: kalwi »

Podać interpretację geometryczną następujących zbiorów liczb zespolonych \(\displaystyle{ z}\) :

\(\displaystyle{ \left\{ z:\left| z-a\right|=\left| z-b\right|, \ a \neq b \right\}}\)


\(\displaystyle{ \left\{ z: \left| z\right| \le \Re z \right\}}\)


jak to ugryźć?
Kaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 826
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 11:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 187 razy

płaszczyzna zespolona

Post autor: Kaf »

Ad. 2. Od razu widać, że musi być \(\displaystyle{ \Re z \ge 0}\), więc możesz o wszystkich liczbach niespełniających tego warunku nie myśleć. Weź dowolną prostą równoległą do osi urojonej i dowolny punkt na niej (tu przyda się rysunek). Co widzisz?
Wskazówka:    
Ad. 1. Mam rozumieć, że \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ b}\) są pewnymi ustalonymi liczbami zespolonymi?
kalwi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1931
Rejestracja: 29 maja 2009, o 11:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 145 razy
Pomógł: 320 razy

płaszczyzna zespolona

Post autor: kalwi »

autor zadania nie podał, czym są \(\displaystyle{ a,b}\) ale obstawiałbym, że to są l. rzeczywiste
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

płaszczyzna zespolona

Post autor: yorgin »

Skoro \(\displaystyle{ z}\) jest liczbą zespoloną, to logiczne jest, że \(\displaystyle{ a}\) oraz \(\displaystyle{ b}\) też są.

Wtedy ten zbiór to zbiór punktów równoodległych od dwóch ustalonych punktów na płaszczyźnie zespolonej. A więc jest to symetralna odcinka o końcach w \(\displaystyle{ a}\) oraz \(\displaystyle{ b}\).
Kaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 826
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 11:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 187 razy

płaszczyzna zespolona

Post autor: Kaf »

To w takim razie moja wskazówka jest taka: myśl o liczbie zespolonej jako o punkcie, który przesuwasz o odpowiednie wektory. Cała zabawa polega na tym, że szukamy takich, że te dwa nowo powstałe punkty leżą na tym samym okręgu o środku w zerze.
ODPOWIEDZ