Równanie zespolone

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
wojtek07070
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 10 lut 2014, o 16:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 1 raz

Równanie zespolone

Post autor: wojtek07070 »

Mam takie równanie:
\(\displaystyle{ z^{2} = \frac{ \sqrt{3}-i }{i-1}}\)
Interesuje mnie czy dobrze rozwiązuję ten przykład, jeżeli nie - proszę o poprawkę z odrobiną tłumaczenia.
\(\displaystyle{ z^{2} = \frac{ \sqrt{3}-i }{i-1} = \frac{2 \left( \frac{ \sqrt{3} }{2} - \frac{1}{2}i \right) }{2 \left( \frac{1}{2}i- \frac{1}{2} \right) } = \frac{ \left( \cos \frac{11}{6} \pi -i\sin \frac{11}{6} \pi \right) }{ \left( \cos \frac{5}{3} \pi -i\sin \frac{11}{6} \pi \right) } = \cos \left( \frac{11}{6} - \frac{5}{3} \pi \right) -i\sin \left( \frac{11}{6}- \frac{11}{6} \right) = \cos \left( \frac{ \pi }{12} \right) -i\sin \left( 0 \right)}\)
Teraz liczę pierwiastki:
\(\displaystyle{ z^{2}=\cos \left( \frac{ \pi }{12} \right)}\)
\(\displaystyle{ k = 0}\)\(\displaystyle{ z_{1}= \sqrt[n]{\left| z\right| } \left( \cos \left( \frac{ \pi }{24} \right) \right)}\)
\(\displaystyle{ k = 1}\)\(\displaystyle{ z_{2}= \sqrt[n]{\left| z\right| } \left( \cos \left( \frac{ \pi +2 \pi }{24} \right) \right) = \sqrt[n]{\left| z\right| } \left( \cos \left( \frac{ \pi }{8} \right) \right)}\)
Mam problem z policzeniem pierwiastka z modułu, co tam wziąć za część urojoną, a co za rzeczywistą? Chyba, że źle coś robię..
Ostatnio zmieniony 12 lut 2014, o 23:08 przez yorgin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Skaluj nawiasy. Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
m_skiba24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: 18 paź 2013, o 19:46
Płeć: Kobieta
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 12 razy

Równanie zespolone

Post autor: m_skiba24 »

A może po prawej przemnóż przez\(\displaystyle{ \frac{i+1}{i+1}}\), a z zapisz w postaci \(\displaystyle{ x+iy}\) i podnieś do kwadratu, a następnie porównaj dwie liczby zespolone
wojtek07070
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 10 lut 2014, o 16:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 1 raz

Równanie zespolone

Post autor: wojtek07070 »

Mnożenie przez sprzężenie nic nie da - dalej wyjdą nierówne liczby - nie pasujące do żądnych wartości z tabeli trygonometrycznych
m_skiba24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: 18 paź 2013, o 19:46
Płeć: Kobieta
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 12 razy

Równanie zespolone

Post autor: m_skiba24 »

po lewej masz po podstawieniu za z i potęgowaniu \(\displaystyle{ x^{2}+2xyi-y ^{2}}\) i porównujesz dwie liczby zespolene. Część rzeczywista równa rzeczywistej, a urojona urojonej. Dostaniesz z tego układ równań. Nie stosujesz wzoru na potęgowanie liczb zespolonych.
wojtek07070
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 10 lut 2014, o 16:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 1 raz

Równanie zespolone

Post autor: wojtek07070 »

Zrobiłem jak pisałeś:
\(\displaystyle{ \left( x-iy \right) ^{2} = \frac{ \sqrt{3}i-i }{i-1}* \frac{i+1}{i+1}}\)
\(\displaystyle{ x^{2} - y^{2}-2xyi = \frac{ \sqrt{3}i+ \sqrt{3} +1-i }{-2}}\)
\(\displaystyle{ \begin{cases} x^{2} -y^{2} =- \frac{ \sqrt{3} }{2}- \frac{1}{2} \\ 2xy=- \frac{ \sqrt{3} }{2}+ \frac{1}{2} \end{cases}}\)
\(\displaystyle{ x=- \frac{ \sqrt{3} }{4y}+ \frac{1}{4y}}\)
\(\displaystyle{ \left( - \frac{ \sqrt{3} }{4y}+ \frac{1}{4y} \right) ^{2}-y^{2}=- \frac{ \sqrt{3} }{2} - \frac{1}{2}}\)
Wyszedłem na coś takiego.. rozwiązanie tego równania na wolframie krok po kroku to jakieś 50 linijek. Nie sądzę, że jest to metoda, którą należało to rozwiązać.. (Chyba, że coś źle liczę) Proszę o pomoc..
Ostatnio zmieniony 12 lut 2014, o 23:08 przez yorgin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Równanie zespolone

Post autor: AiDi »

Źle liczysz, sprawdź znaki w liczniku po prawej stronie, w drugiej linijce, brakuje jednego minusa. A droga może nie najkrótsza, ale poprawna.
wojtek07070
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 10 lut 2014, o 16:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 1 raz

Równanie zespolone

Post autor: wojtek07070 »

A moje rowziązanie, które pisałem u góry? Też jest poprawne? Swoją drogą moje jest krótsze i łatwiej to wszystko przeliczyć... Mógłby ktoś przeliczyć moją metodą? Albo chociaż wypowiedzieć się o niej?
ODPOWIEDZ