Okręgi na sferze-rzut stereograficzny w analizie zespolonej

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
mrns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 15 razy

Okręgi na sferze-rzut stereograficzny w analizie zespolonej

Post autor: mrns »

Witam, mam takie zadanie z analizy zespolonej:Udowodnij, że okręgom na sferze odpowiadają na płaszczyźnie okręgi lub proste.
Mógłby ktoś naprowadzić jakoś jak przeprowadzić ten dowód lub podać gdzie można taki dowód znaleźć.
AdamL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 379
Rejestracja: 21 sty 2012, o 01:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Pomógł: 44 razy

Okręgi na sferze-rzut stereograficzny w analizie zespolonej

Post autor: AdamL »

Na Sferze RIEMANNA chyba?
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Okręgi na sferze-rzut stereograficzny w analizie zespolonej

Post autor: yorgin »

Dowód możesz znaleźć na przykład studiując .

Istnieje elementarny i czysto geometryczny dowód dostępny na stronie

Kod: Zaznacz cały

http://www.dimensions-math.org/Dim_E.htm
- jest tam film edukacyjny o całkowicie swobodnym dostępnie. Dowód znajdziesz w rozdziale dziewiątym (można pobrać pojedyncze rozdziały).
mrns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 15 razy

Okręgi na sferze-rzut stereograficzny w analizie zespolonej

Post autor: mrns »

Tak na sferze Riemanna. Dzięki za pomoc yorgin.
Znalazłem też dowód na stronie i mam w podobny sposób udowodnić, że równoleżnikom na sferze odpowiadają okręgi koncentryczne na płaszczyźnie, a południkom proste oraz pokazać, że okręgom ortagonalnym na sferze odpowiadają okręgi lub proste ortagonalne na płaszczyźnie. Mógłby ktoś jakoś naprowadzić, albo podać gdzie takie dowody znaleźć bo szukałem już w internecie, ale nic takiego nie znalazłem. Własności te pochodzą z książki Franciszka Leji "Funkcje zespolone", ale nigdzie nie są w tej książce udowodnione.-- 15 sty 2014, o 19:00 --Mógłby ktoś napisać czy taki dowód na obrazy równoleżników i południków ze sfery na płaszczyznę ma sens:
Każdy południk na sferze S2 przechodzi przez punkt N(0,0,1), zatem na płaszczyźnie odpowiada mu prosta. Równoleżzniki natomiast są to okręgi na sferze S2, których rzuty są okręgami na płaszczyźnie zespolonej C o środku w punkcie (0,0). Zatem są to okręgi koncentryczne.
ODPOWIEDZ