Zmień na postać trygonometryczną (dana z sinusem/cosinusem)

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
Shelim
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 20 maja 2009, o 16:40
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Zmień na postać trygonometryczną (dana z sinusem/cosinusem)

Post autor: Shelim »

Moje pierwsze zetknięcie z liczbami zespolonymi i o ile większość rzeczy z nimi związanych jest prosta i oczywista, to trafiłem jednak na pojedyncze zadanie które dało mi ładnie w kość. Zadanie polega na zamianie na postać trygonometryczną takiej liczby:

\(\displaystyle{ -\cos \alpha + i \sin \alpha}\)

gdzie

\(\displaystyle{ \alpha \in (0, \frac{\pi}{2} )}\)

No to jedziemy standardowo, liczymy moduł:

\(\displaystyle{ \sqrt{ (-\cos )^{2}\alpha + \sin ^{2}\alpha } = 1}\)

I teraz tak, chcemy uzyskać cosinus na osi rzeczywistej i sinus na osi urojonej. Zacznijmy od pierwszego, bo ruch wydaje się oczywisty po narysowaniu wykresu cosinusa (zakładam że argument główny ma być w granicach -pi do pi). Po prostu przesuwamy funkcję (translacja w poziomie)

\(\displaystyle{ -\cos (\alpha) = \cos ( \pi - \alpha)}\)

i teraz widzę problem. W postaci trygonometrycznej oba kąty (przy cos i sin) muszą być takie same a ja kompletnie nie mam pojęcia
jak z tego:
\(\displaystyle{ \sin ( \alpha )}\)
zrobić to
\(\displaystyle{ \sin ( \pi - \alpha )}\)

Taką odpowiedź podaje zbiór zadań, ale na oko (i wykres) to te wartości nie są sobie równe. Tzn. są równe co do wartości, ale przeciwne co do znaku.

Jestem prawie pewien że nie widzę jakiejś oczywistości, to w końcu dość proste zadanie, ale naprawdę jest to moje pierwsze zetknięcie z zespolonymi i po prostu... no, nie widzę.

Wirtualne ciasteczko dla duszyczki która powie mi jak tego typu zadania rozwiązywać
Ostatnio zmieniony 28 gru 2013, o 22:18 przez yorgin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Zmień na postać trygonometryczną (dana z sinusem/cosinusem)

Post autor: a4karo »

A to nie jest przypadkiem to samo? (myślę o tych sinusach)
Shelim
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 20 maja 2009, o 16:40
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Zmień na postać trygonometryczną (dana z sinusem/cosinusem)

Post autor: Shelim »

a4karo pisze:A to nie jest przypadkiem to samo? (myślę o tych sinusach)
Ło kruca... Wpisałem w Wolframa i faktycznie, masz rację. 6h nad matematyką w jednym kawałku potrafi zepsuć myślenie
ODPOWIEDZ