Przejście z pierwiastków do wielomianu

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
AtlantyQ
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2013, o 15:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 1 raz

Przejście z pierwiastków do wielomianu

Post autor: AtlantyQ »

Witam wszystkich serdecznie

Otóż mam następujący problem. Rozwiązuje zadanie z Cyfrowych Układów sterowania, jedna z części projektu zakłada narzucenie pewnych pierwiastków dla wielomianu charakterystycznego regulatora (w dalsze szczegóły nie będę się wdawać, bo nie to jest tematem). Teraz mam problem tego typu, jak z wybranych pierwiastków utworzyć wielomian charakterystyczny. Mianowicie w zbiorze liczb rzeczywistych, dla wielomianu o pierwiastkach \(\displaystyle{ -5, 4 , 3}\) zapisałbym

\(\displaystyle{ \frac{1}{(x+5)(x-4)(x-3)}}\)

Po czym przemnażając nawiasy otrzymałbym dany wielomian. A jak to zrobić dla pierwiastków zespolonych w postaci

\(\displaystyle{ p_1=0,05\pm j0,75\qquad p_2=0,15\qquad p_3=0,3\pm j0,85\qquad p_4=0,1\pm j0,90}\)

Pozdrawiam

Damian
Ostatnio zmieniony 24 gru 2013, o 09:36 przez yorgin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Przejście z pierwiastków do wielomianu

Post autor: Kartezjusz »

Masz pary liczb sprzężonych . Zauważ, że jeśli pierwiastkami są \(\displaystyle{ a \pm bj}\) , to wielomian dzieli się przez \(\displaystyle{ (x-a-bj)(x-a+bj)=(x-a)^{2}+b^{2}}\)
ODPOWIEDZ