Udowodnij że dowolny pierw.7 st z (-1) jest pierw.14 st z 1

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
adzikk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 27 paź 2013, o 11:18
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 3 razy

Udowodnij że dowolny pierw.7 st z (-1) jest pierw.14 st z 1

Post autor: adzikk »

Udowodnij, że dowolny pierwiastek \(\displaystyle{ \sqrt[7]{-1}}\) jest pierwiastkiem \(\displaystyle{ \sqrt[14]{1}}\)

Ja tutaj posłużyłam się postacią trygonometryczną, ale nie wiem jak później rozpisać.. Czy rozpisanie \(\displaystyle{ \sin \frac{ \pi }{14} =\sin \frac{ \pi }{7} \cdot \frac{1}{2}}\) jest prawidłowe i w czymś pomoże ?
Ostatnio zmieniony 4 gru 2013, o 20:39 przez yorgin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot. \sin - sinus.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Udowodnij że dowolny pierw.7 st z (-1) jest pierw.14 st z 1

Post autor: yorgin »

adzikk pisze:Udowodnij, że dowolny pierwiastek \(\displaystyle{ \sqrt[7]{-1}}\) jest pierwiastkiem \(\displaystyle{ \sqrt[14]{1}}\)
Wystarczy sprawdzić, że czternasta potęga \(\displaystyle{ \sqrt[7]{-1}}\) jest równa \(\displaystyle{ 1}\).
adzikk pisze: Ja tutaj posłużyłam się postacią trygonometryczną, ale nie wiem jak później rozpisać.. Czy rozpisanie \(\displaystyle{ \sin \frac{ \pi }{14} =\sin \frac{ \pi }{7} \cdot \frac{1}{2}}\) jest prawidłowe i w czymś pomoże ?
Rozpisanie jest prawidłowe, o ile chodzi Ci o \(\displaystyle{ \sin \left( \frac{ \pi }{7} \cdot \frac{1}{2} \right)}\), ale czy w czymś pomoże to zależy od tego, co chcesz dalej z tym zrobić.
ODPOWIEDZ