liczba zespolona do potęgi

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
anetaaneta1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 654
Rejestracja: 3 lis 2010, o 17:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 316 razy
Pomógł: 1 raz

liczba zespolona do potęgi

Post autor: anetaaneta1 »

Oblicz:
\(\displaystyle{ \left( 1- \sqrt{3}i \right) ^{4}}\)

i przedstawiłam tą liczbe w postaci trygonometrycznej :

\(\displaystyle{ \left( 1- \sqrt{3}i \right) ^{4}=2 \left( \cos \left( \frac{22 \pi }{3} \right) + i \sin \left( \frac{22 \pi }{3} \right) \right)}\)

i teraz ze wzoru de moivre

\(\displaystyle{ z_{k}= \sqrt[4]{2} \left( \cos \left( \frac{ \frac{22 \pi }{3}+2k \pi }{4} \right) + i \sin \left( \frac{ \frac{22 \pi }{3}+2k \pi }{4} \right)}\)

I mam pytanie czy dobrze to policzyłam ?
Ostatnio zmieniony 13 paź 2013, o 19:39 przez yorgin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Skaluj nawiasy. Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
chris_f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2727
Rejestracja: 14 paź 2004, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 945 razy

liczba zespolona do potęgi

Post autor: chris_f »

Skąd wzięłaś taki "nietypowy" argument?
Mamy \(\displaystyle{ z=1-\sqrt{3}i,\quad |z|=2}\)
a zatem
\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l}
\cos\varphi=\frac{1}{2}\\
\sin\varphi=-\frac{\sqrt{3}}{2}\end{array}
\Rightarrow \varphi=\frac{5\pi}{3}}\)

Nie jest błędem ustalenie argumentu spoza przedziału \(\displaystyle{ [0,2\pi]}\), ale raczej to nie będzie \(\displaystyle{ \frac{22\pi}{3}}\)
anetaaneta1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 654
Rejestracja: 3 lis 2010, o 17:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 316 razy
Pomógł: 1 raz

liczba zespolona do potęgi

Post autor: anetaaneta1 »

A no tak żle tam pomnożyłam. Ale teraz mam tak

\(\displaystyle{ \left( 1- \sqrt{3}i \right) ^{4}=2^{4} \left( \cos \left( 4 \cdot \frac{5 \pi }{3} \right) + i \sin \left(4 \cdot \frac{5 \pi }{3} \right) \right)}\)

i teraz wzór ogólny \(\displaystyle{ z_{k} = \sqrt[4]{2}\left(\cos\left( \frac{ \frac{5 \pi }{3}+2k \pi }{4}\right) + i \sin\left( \frac{ \frac{5 \pi }{3}+2k \pi }{4} \right) \right)}\)

\(\displaystyle{ z_{0} = \sqrt[4]{2} \left( \cos \frac{5 \pi }{12} + i\sin \frac{5 \pi }{12} \right) = \sqrt[4]{2} \left( 0.2588+i0.9659\right)}\)

i kolejne podstawić tylko do wzoru.

Dobrze to jest zrobione ?
chris_f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2727
Rejestracja: 14 paź 2004, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 945 razy

liczba zespolona do potęgi

Post autor: chris_f »

Jest dobrze, jeżeli prawidłowo policzyłaś wartości sinusa i cosinusa dla tego kąta (liczyłaś pewnie na kalkulatorze lub komputerze).
Nie jest to błędne, ale matematycy się przyczepią, bo dla kątów połówkowych mamy dokładne wzory dla tych funkcji trygonometrycznych.
Inaczej mówiąc można wyrazić \(\displaystyle{ \cos\frac{5\pi}{12}}\) i \(\displaystyle{ \sin\frac{5\pi}{12}}\) poprzez wyrażenia z pierwiastkami i ułamkami.
ODPOWIEDZ