Obraz koła jednostkowego w pewnym przekształceniu

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
dela
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 15 cze 2011, o 13:58
Płeć: Kobieta
Podziękował: 4 razy

Obraz koła jednostkowego w pewnym przekształceniu

Post autor: dela »

Witam i mam kolejne zadanko.. to wcześniejsze na spokojnie sobie przeanalizowałam i jest w miarę ok.
Ale naprawdę dużo pomogło mi jego rozwiązanie, bo sama bym do tego nie doszła...

Moje kolejne zad brzmi następująco i proszę o tak samo łopatologiczne rozwiązanie:)
Mam wyznaczyć obraz koła jednostkowego przy przekształceniu \(\displaystyle{ f(z)= \frac{4z}{1-z^2}}\)

Będę niezmiernie wdzięczna za udzieloną pomoc
Ostatnio zmieniony 28 maja 2013, o 18:29 przez ares41, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nowe zadaniu = nowy temat
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Obraz koła jednostkowego w pewnym przekształceniu

Post autor: Dasio11 »

Dobra wiadomość: rozwiązanie jest stosunkowo proste.
Zła wiadomość: wykorzystuje ono wiedzę, w jaki sposób działa funkcja \(\displaystyle{ \tg z;}\) ponadto, z rozwiązania raczej trudno wyciągnąć cokolwiek ogólniejszą wskazówkę, jak rozwiązywać takie zadania.
Do dzieła:

Jeśli \(\displaystyle{ z = \tg s,}\) to ze wzoru na tangens sumy

\(\displaystyle{ f(z) = 2 \cdot \frac{2z}{1-z^2} = 2 \cdot \frac{\tg s + \tg s}{1-\tg s \cdot \tg s} = 2 \cdot \tg(s+s) = 2 \tg 2s,}\)

tj. \(\displaystyle{ f(\tg s) = 2 \tg 2s.}\)

Wiadomo, że funkcja \(\displaystyle{ z = \tg s}\) zadaje bijekcję pomiędzy pasem

\(\displaystyle{ S = \left\{ s \in \CC : - \frac{\pi}{4} \le \Re s \le \frac{\pi}{4} \right\}}\)

a kołem jednostkowym bez dwóch punktów

\(\displaystyle{ B = \{ z \in \CC : |z| \le 1 \} \setminus \{ - \mathrm i, \mathrm i \}.}\)

Stąd

\(\displaystyle{ { f = f \Big[ \{ z \in \CC : |z| \le 1 \wedge z \notin \{ - \mathrm i, \mathrm i \} \} \Big] = f \Big[ \left\{ \tg s : s \in S \right\} \Big] = \left\{ f( \tg s ) : s \in S \right\} } \\ \\
= \left\{ 2 \tg 2s : -\frac{\pi}{4} \le \Re s \le \frac{\pi}{4} \right\} = \left\{ 2 \tg s' : -\frac{\pi}{4} \le \Re \frac{s'}{2} \le \frac{\pi}{4} \right\} = \left\{ 2 \tg s' : -\frac{\pi}{2} \le \Re s' \le \frac{\pi}{2} \right\}.
}\)


Wiadomo z kolei, że obrazem przez funkcję \(\displaystyle{ w = \tg s'}\) pasa

\(\displaystyle{ R = \left\{ s' \in \CC : -\frac{\pi}{2} \le \Re s' \le \frac{\pi}{2} \right\}}\)

jest płaszczyzna bez dwóch półprostych domkniętych

\(\displaystyle{ P = CC^2 setminus { t cdot mathrm i : t in (- infty, 1] cup [1, infty) },}\)

więc

\(\displaystyle{ left{ 2 g s' : -frac{pi}{2} le Re s' le frac{pi}{2}
ight} = { 2 g s' : s' in R } = { 2w : w in P } \ \
= CC^2 setminus { 2t cdot mathrm i : t in (- infty, 1] cup [1, infty) } = CC^2 setminus { t cdot mathrm i : t in (- infty, 2] cup [2, infty) }.}\)


Dodatkowo,

\(\displaystyle{ f( -\mathrm i ) = - 2 \mathrm i \\
f(\mathrm i) = 2 \mathrm i,}\)


zatem

\(\displaystyle{ f[B cup { -mathrm i, mathrm i } ] = f cup { f( -mathrm i ), f(mathrm i) } \ \
= CC^2 setminus { t cdot mathrm i : t in (- infty, 2] cup [2, infty) } cup { -2 mathrm i , 2 mathrm i } = CC^2 setminus { t cdot mathrm i : t in (- infty, 1) cup (1, infty) }.
}\)


Czyli obrazem jest cała płaszczyzna bez dwóch półprostych otwartych, zawartych w osi urojonej i zaczynających się od punktów \(\displaystyle{ -2 \mathrm i}\) oraz \(\displaystyle{ 2 \mathrm i.}\)
dela
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 15 cze 2011, o 13:58
Płeć: Kobieta
Podziękował: 4 razy

Obraz koła jednostkowego w pewnym przekształceniu

Post autor: dela »

oj dziękuję ślicznie:) czyli rozumiem, że to jest już zad rozwiązane od a do z i tylko zrozumieć o co w tym chodzi?
ODPOWIEDZ