Proste równanie w liczbach zespolonych

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
Paw55755
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 22 paź 2011, o 17:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gorzow
Podziękował: 2 razy

Proste równanie w liczbach zespolonych

Post autor: Paw55755 »

Cześć!
Mam takie zadanie, z poleceniem jak w tytule. Podaje równanie:

\(\displaystyle{ (2+i)(2z+i)=(1-i)(z-1+4i)}\)

"Raczkuje" w temacie liczb zespolonych, jednak udalo mi sie to zadanie rozwiazac. Chcialbym sie dowiedziec czy dobrze je zrobilem, a ze do nastepnych troche czasu zostalo to pisze z prosba do Was.

Wynik wyszedl mi taki:
\(\displaystyle{ a= \frac{11}{6}}\)
\(\displaystyle{ b= \frac{1}{2}}\)

Gdyby wynik byl dobry, to cieszylbym sie, jak ktos po prostu napisze, ze dobrze zrobilem. Jesli jednak wynik powinien byc inny, to jesli to nie problem, prosilbym, zeby ktos rozpisal tak z grubsza jak po kolei to liczyl, bede szukac bledu.

Z gory dzieki!
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2013, o 09:10 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
chris_f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2727
Rejestracja: 14 paź 2004, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 945 razy

Proste równanie w liczbach zespolonych

Post autor: chris_f »

Standardowo podstawiasz \(\displaystyle{ z=a+bi}\), wstawiasz do równania, wykonujesz wszystkie działania (pamiętając oczywiście że \(\displaystyle{ i^2=-1}\)) i przekształcasz w taki sposób, żeby po jednej stronie były wszystkie wyrażenia z niewiadomymi \(\displaystyle{ a,b}\) po drugiej tylko stałą liczba zespolona.
Wtedy porównujesz część rzeczywistą i część urojoną po obu stronach.
Dostaniesz w ten sposób zwykły (rzeczywisty) układ dwóch równań z dwiema niewiadomymi.
No i trzeba go po prostu rozwiązać.
Jeżeli tak robiłeś, to tylko kwestia niepopełnienia jakiegoś błędu rachunkowego.
ODPOWIEDZ