Mnożenie liczb zespolonych

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
Awatar użytkownika
edith1423
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 363
Rejestracja: 8 sty 2010, o 19:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 40 razy

Mnożenie liczb zespolonych

Post autor: edith1423 »

furious_Jakub pisze:wyszło mi tak \(\displaystyle{ 3 \sqrt{2} + \sqrt{3} i^{2} +\left( \sqrt{6}+3 \right)i}\)
z tego co wiem, trzeba powyciągać \(\displaystyle{ i}\) po za nawias.
Jak sie pozbyć \(\displaystyle{ \sqrt{3} i^{2}}\) ?? dobrze to jest ogólnie?
Jest źle.
Ma być \(\displaystyle{ 3 \sqrt{2}+\left(3{\red-} \sqrt{6}\right)i{\red -} \sqrt{3}i ^{2}}\)

-- 30 mar 2013, o 16:06 --

Czyli ostatecznie jak wcześniej napisałam
edith1423 pisze:
Mnożysz normalnie, masz \(\displaystyle{ \sqrt{6}i}\), czyli ostatecznie \(\displaystyle{ 3 \sqrt{2} +\left(3- \sqrt{6} \right)i+ \sqrt{3}}\)
-- 30 mar 2013, o 16:11 --

Polecam poczytać o mnożeniu nawiasów przez siebie.. Łopatolgiczniej się nie da:
Tutaj masz sytuację:
\(\displaystyle{ \left(a+b\right)\left(c-d\right)=a \cdot c+a \cdot \left(-d\right)+b \cdot c+b \cdot \left(-d\right)=ac-ad+bc-bd}\)
furious_Jakub
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 29 mar 2013, o 15:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Mnożenie liczb zespolonych

Post autor: furious_Jakub »

Aha, dlatego mi nie wychodziło, bo mnożyłem, wzorem dla liczb zespolonych który oblicza punkty na wykres. Myślałem, ze mnożenie liczb zespolonych jest równe mnożeniu liczb zespolonych. Ale chyba są dwa wzory do tego . Jeden algebraiczny drugi na układ współrzędnych, geometryczny.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Mnożenie liczb zespolonych

Post autor: yorgin »

Oba wzory, o których wspominasz, dają to samo. Algebraicznie dostajesz \(\displaystyle{ z=a+ib}\), geometrycznie \(\displaystyle{ z=(a,b)}\) i w obu przypadkach wychodzą takie same wartości. Nie może być inaczej, chyba że nie umiesz liczyć.

Poza czytaniem o mnożeniu nawiasów polecam poczytać o różnych postaciach liczb zespolonych - algebraicznej, wektorowej (geometrycznej), wykładniczej.
ODPOWIEDZ