Równanie zespolone ze sprzężeniem

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
ivonek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 12 paź 2010, o 17:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: łódź
Podziękował: 1 raz

Równanie zespolone ze sprzężeniem

Post autor: ivonek »

Rozwiązać równanie.

\(\displaystyle{ \left( 1+ \sqrt{3}i\right) z^3 = -2 \overline{z}}\)

kompletnie nie wiem jak sie za to zabrać. Podstawianie mi nic nie da. Na zajęciach robiliśmy to jakoś z przyrównywaniem argumentów, ale nie mam pojęcia jak to zrobić.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2013, o 10:38 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
Awatar użytkownika
bb314
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 871
Rejestracja: 3 sie 2012, o 19:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Namysłów
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 321 razy

Równanie zespolone ze sprzężeniem

Post autor: bb314 »

\(\displaystyle{ \blue{ \left( 1+ \sqrt{3}i\right) z^3 = -2 \overline{z}}}\)

\(\displaystyle{ 1+ \sqrt{3}i=2\left(\frac12+\frac{\sqrt3}{2}i\right)=2\left(\cos\frac\pi3+i\,\sin\frac\pi3\right)=2e^{i\frac\pi3}}\)

\(\displaystyle{ \blue{\ z=\left|z\right|e^{i\varphi}\ }\ \ \green{ \Rightarrow }\ \ \overline{z}=|z|e^{-i\varphi}\ \ \ \ \ z^3=|z|^3e^{i\cdot3\varphi}}\)

\(\displaystyle{ 2e^{i\frac{\pi}{3}}\cdot |z|^3e^{i\cdot3\varphi}=|z|e^{-i\varphi}\ \ \Bigg| \cdot\frac{1}{2}e^{-i\cdot\frac{\pi}{3}}\cdot\frac{e^{i\varphi}}{|z|}\ \green{\Rightarrow}\ \ |z|^2e^{i\cdot 4\varphi}=\frac12e^{-i\cdot\frac{\pi}{3}}\ \ \green{\Rightarrow}}\)

\(\displaystyle{ \ \ \green{ \Rightarrow}\ \ \begin{cases} |z|^2=\frac12\ \ \ \to\ \ \ \blue{ |z|=\frac{\sqrt2}{2}\\ 4\varphi=-\frac\pi3+2k\pi\ \ \ \ k\in\{0,1,2,3\}}\end{cases}}\)

\(\displaystyle{ \magenta{ z_{k+1}=\frac{\sqrt2}{2}\left( \cos\frac{-\frac\pi3+2k\pi}{4}+i\,\sin\frac{-\frac\pi3+2k\pi}{4}\right) \ \ \ \ k\in\{0,1,2,3\}}}\)
ODPOWIEDZ