Naszkicować wielomian

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
CwanyCygan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 4 lut 2013, o 22:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdynia

Naszkicować wielomian

Post autor: CwanyCygan »

Naszkicować wielomian mający pierwiastek rzeczywisty podwójny oraz dwa pierwiastki rzeczywiste pojedyncze. Na tym samym rysunku naszkicować wielomian mający pierwiastki jak ten poprzedni i dodatkowo parę pierwiastków zespolonych sprzężonych

Jakich stopni są wielomiany z powyższego pytania?
szw1710

Naszkicować wielomian

Post autor: szw1710 »

Nie rozwiążę Ci zadania, a podam wskazówkę. Otóż wielomian mający tylko dwa pierwiastki zawsze jest drugiego stopnia. Ten, który ma pierwiastki zespolone (muszą być wzajemnie sprzężone, jeśli współczynniki są rzeczywiste), ma zawsze wyróżnik ujemny. Np. \(\displaystyle{ x^2+4x+5}\) ma pierwiastki \(\displaystyle{ 2\pm i}\).

Dobrej nocy.
CwanyCygan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 4 lut 2013, o 22:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdynia

Naszkicować wielomian

Post autor: CwanyCygan »

wielomian mający pierwiastek rzeczywisty podwójny oraz dwa pierwiastki rzeczywiste pojedyncze


Jest to wielomian 4 stopnia.
Czy rozwiązałem tę część dobrze?-- 5 lut 2013, o 00:05 --a to druga część zadania:Na tym samym rysunku naszkicować wielomian mający pierwiastki jak ten poprzedni i dodatkowo parę pierwiastków zespolonych sprzężonych.



Ten wielomian (niebieski) jest stopnia 8.

Czy podane rysunki są dobre i czy dobrze określiłem stopnie tych wielomianów
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10223
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2361 razy

Naszkicować wielomian

Post autor: Dasio11 »

Pierwszy jest w porządku, ale drugi nie bardzo - powinien być stopnia 6 i nie dotykać osi OX w żadnym punkcie, w którym pierwszy wielomian jej nie dotyka (bo to oznaczałoby dodatkowy pierwiastek rzeczywisty.
ODPOWIEDZ