Oblicz pierwiastki drugiego stopnia

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
Awatar użytkownika
Dartam
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 26 mar 2012, o 16:51
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 16 razy

Oblicz pierwiastki drugiego stopnia

Post autor: Dartam »

Mógłby mi ktoś powiedzieć na przykładzie jak za zadanie tego typu mam się zabrać?

Oblicz pierwiastki drugiego stopnia z liczby zespolonej \(\displaystyle{ z = i}\).
mati861
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 3 wrz 2012, o 10:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 18 razy

Oblicz pierwiastki drugiego stopnia

Post autor: mati861 »

\(\displaystyle{ i=\left| 1\right| \cdot \left( \cos \left( \pi+2k \pi \right) +i \cdot \sin \left( \pi+2k \pi \right) \right)}\)
\(\displaystyle{ \sqrt{i}= \sqrt{1} \cdot \left( \cos \left( \frac{1}{2} \pi+k \pi \right) +i \cdot \sin \left( \frac{1}{2} \pi+k \pi \right) \right)}\)
teraz dwa przypadki
Dla k=0\(\displaystyle{ \sqrt{1} \cdot \left( \cos \frac{1}{2} \pi+i \cdot \sin \frac{1}{2} \pi \right) = \frac{ \sqrt{2} }{2}+i \frac{ \sqrt{2} }{2}}\)
Dla k=1\(\displaystyle{ \sqrt{1} \cdot \left( \cos \frac{3}{2} \pi+i \cdot \sin \frac{3}{2} \pi \right) = \frac{ \sqrt{2} }{2}-i \frac{ \sqrt{2} }{2}}\)
Awatar użytkownika
Dartam
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 26 mar 2012, o 16:51
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 16 razy

Oblicz pierwiastki drugiego stopnia

Post autor: Dartam »

mati861, a czy czasami dla \(\displaystyle{ k=1}\), pierwiastek nie powinien równać się \(\displaystyle{ -i}\)?
mati861
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 3 wrz 2012, o 10:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 18 razy

Oblicz pierwiastki drugiego stopnia

Post autor: mati861 »

Sorry, dla k=1 powinno być \(\displaystyle{ - \frac{ \sqrt{2} }{2}-\frac{ \sqrt{2} }{2} \cdot i}\).
ODPOWIEDZ