potegowanie liczby zespolonej

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
arekpl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2010, o 04:17
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: szczecin

potegowanie liczby zespolonej

Post autor: arekpl »

\(\displaystyle{ \left( \frac{1 - \sqrt{3}i }{2} \right) ^{10}}\)
witam wszystkich forumowiczów, mam problem z tym zadankiem, według mnie tu trzeba sprowadzić do postaci wykładniczej ale wychodzą wartości, dla których nie potrafię podać kąta w mierze łukowej a mianowicie \(\displaystyle{ \cos\alpha=\frac{1}{4}}\) i \(\displaystyle{ \sin\alpha=\frac{\sqrt{3}}{4}}\) , proszę o wasze propozycje i z góry dziękuję :>
Ostatnio zmieniony 28 paź 2012, o 12:47 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

potegowanie liczby zespolonej

Post autor: lukasz1804 »

Taki kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) (o podanych wartościach funkcji trygonometrycznych) nie istnieje.
W mianownikach powinna być liczba \(\displaystyle{ 2}\), a nie \(\displaystyle{ 4}\). I wtedy miarę kąta (argument główny) na pewno znajdziesz.
arekpl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2010, o 04:17
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: szczecin

potegowanie liczby zespolonej

Post autor: arekpl »

no na to doskonale rozumiem ale z przykladu niestety w zaden sposob to nie wynika, albo przynajmniej ja tego nie widze , przyklad jest dobrze spisany prosto ze skryptu.
ODPOWIEDZ