Dowód na twierdzenie pierwiastka liczby zespolonej

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
Randamer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 13 paź 2012, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Dowód na twierdzenie pierwiastka liczby zespolonej

Post autor: Randamer »

Witajcie!

Mam problem z wyprowadzeniem dowodu na jedno twierdzenie. Być może jest to moja wina (możliwe, że nie przepisałem dobrze wzoru na wykładzie), ale męczę się z tym od paru godzin i nie mogę go dokończyć. Mianowicie:

"\(\displaystyle{ z=a+bi \neq 0}\) ma dwa różne pierwiastki st. 2 określone wzorami:

\(\displaystyle{ \sqrt{z} = \begin{cases} \pm \sqrt{a} , b=0 , a \ge 0 \\ \pm \sqrt{-a} , b=0 , a < 0 \end{cases}}\)"

A następnie mam wzór dla \(\displaystyle{ b \neq 0}\) :

\(\displaystyle{ \sqrt{z} = ( \pm \sqrt{ \frac{a+\left|z\right| }{2} } + isgn(b) \sqrt{ \frac{-a+\left|z\right| }{2} })}\)

Z 2. wzoru muszę dać dowód na prawdziwość tego twierdzenia. Podstawiłem tam postać trygonometryczną, ale nie jestem pewien, czy zrobiłem dobrze...

\(\displaystyle{ \left[ \sqrt{\left|z\right| } (cos \frac{ \alpha +2 \pi }{2} + isin \frac{ \alpha +2 \pi }{2} )\right] = ( \pm \sqrt{ \frac{a+\left|z\right| }{2} } + isgn(b) \sqrt{ \frac{-a+\left|z\right| }{2} })}\)

podniosłem wszystko do kwadratu:

\(\displaystyle{ \left|z\right| (cos \alpha + isin \alpha ) = \frac{a+\left|z\right| }{2} + \frac{-a+\left|z\right| }{2}}\)

No właśnie... Teraz pytanie, czy ja aby na pewno dobrze podniosłem to wszystko do potęgi drugiej. Bo z tego teoretycznie wychodzi:

\(\displaystyle{ 2\left|z\right| (2cos \alpha + 2isin \alpha ) = 2 \left|z\right|}\)

Więc wyszło, że po podzieleniu przez 2 wyrażenie \(\displaystyle{ cos \alpha + isin \alpha = 1}\)

Czy to aby na pewno możliwe? Poprawcie mnie, jeśli gdzieś popełniłem błąd. Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Dowód na twierdzenie pierwiastka liczby zespolonej

Post autor: Kartezjusz »

Źle zastosowany wzór skróconego mnożenia dla prawej strony. Sumę podnosisz do kwadratu.
Randamer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 13 paź 2012, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Dowód na twierdzenie pierwiastka liczby zespolonej

Post autor: Randamer »

Jak mogę w takim razie zredukować \(\displaystyle{ signum}\)?
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Dowód na twierdzenie pierwiastka liczby zespolonej

Post autor: Kartezjusz »

tak,bo signum będzie grało przy podwojonym iloczynie...
Randamer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 13 paź 2012, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Dowód na twierdzenie pierwiastka liczby zespolonej

Post autor: Randamer »

Nie ma to jak nie zauważyć oczywistych rzeczy...

Dziękuję za pomoc!
ODPOWIEDZ