Pierwiastki liczb zespolonych na wykresie

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
opti
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 29 lis 2009, o 17:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 53 razy
Pomógł: 46 razy

Pierwiastki liczb zespolonych na wykresie

Post autor: opti »

Pytanie czysto teoretyczne, bo jednak trochę się pogubiłem. Mamy coś takiego:

\(\displaystyle{ w = 2 -2i}\)

Mamy policzyć pierwiastki 3 stopnia. Czyli 3 pierwiastki. Jak to zrobić - wiem, ale jak to zaznaczyć na osiach? Jak mamy liczyć pierwiastki stopnia 3, to będzie okrąg o promieniu równym 3? A jak stopnia 100, to okrąg o \(\displaystyle{ r = 100}\) ?
Ostatnio zmieniony 12 paź 2012, o 20:26 przez kamil13151, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
szw1710

Pierwiastki liczb zespolonych na wykresie

Post autor: szw1710 »

Nie - pierwiastki trzeciego stopnia - trójkąt równoboczny. Setnego - stukąt foremny.
opti
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 29 lis 2009, o 17:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 53 razy
Pomógł: 46 razy

Pierwiastki liczb zespolonych na wykresie

Post autor: opti »

Trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem - tak, jeśli 3 - trójkąt równoboczny, 4 - kwadrat, 5 - pięciokąt foremny. Ale ten kwadrat będzie leżeć na okręgu o promieniu równym 4, tak? Ile pierwiastków, taki promień okręgu na którym zaznaczymy punkty i powstanie figura foremna?
szw1710

Pierwiastki liczb zespolonych na wykresie

Post autor: szw1710 »

Też nie. Promień okręgu jest pierwiastkiem algebraicznym odpowiedniego stopnia z modułu liczby pierwiastkowanej. Przykładowo, jeśli liczysz pierwiastki stopnia \(\displaystyle{ 4}\) z liczby \(\displaystyle{ 1+i\sqrt{3}}\), to \(\displaystyle{ 1+i\sqrt{3}=2e^{i\frac{\pi}{3}}}\), więc \(\displaystyle{ \sqrt[4]{1+i\sqrt{3}}=\sqrt[4]{2}e^{i\frac{\frac{\pi}{3}+2k\pi}{4}}}\), gdzie \(\displaystyle{ i=0,1,2,3.}\) Więc moduł liczby pierwiastkowanej to \(\displaystyle{ 2}\), więc moduł pierwiastka czwartego stopnia to \(\displaystyle{ \sqrt[4]{2}}\).
opti
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 29 lis 2009, o 17:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 53 razy
Pomógł: 46 razy

Pierwiastki liczb zespolonych na wykresie

Post autor: opti »

Mam zapisane coś takiego w zeszycie: "Pierwiastki zespolone z danej liczby jako punkty są na okręgu o promieniu równym pierwiastkowi stopnia n z tej liczby i są wierzchołkami wielokąta foremnego".

Czyli ta notatka wymaga chyba małej korekty.

Więc:
mamy policzyć pierwiastki 2 stopnia z czegoś takiego jak np.
\(\displaystyle{ w = 3 -5i}\)

Tutaj widzimy, że moduł wyniesie \(\displaystyle{ \sqrt{25} = 5}\) więc nasz okrąg będzie miał promień \(\displaystyle{ \sqrt{5}}\)?
szw1710

Pierwiastki liczb zespolonych na wykresie

Post autor: szw1710 »

Moduł będzie \(\displaystyle{ 5}\), gdy \(\displaystyle{ w=3-4i.}\) Ale tak.
opti
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 29 lis 2009, o 17:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 53 razy
Pomógł: 46 razy

Pierwiastki liczb zespolonych na wykresie

Post autor: opti »

Ok, bardzo dziękuję za pomoc - po prostu pominąłem co nieco w notatkach, i przez to sie pogubiłem.
ODPOWIEDZ