Szacowanie rozwiązań

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
kornfan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 20 cze 2012, o 00:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrołęka

Szacowanie rozwiązań

Post autor: kornfan »

1. Ile rozwiązań równania zespolonego \(\displaystyle{ z ^{13}= (z^{2})^{*}}\) (\(\displaystyle{ z ^{2}}\) sprzężone) spełnia warunek \(\displaystyle{ Re z \le 0}\)
Chciałbym zapytać czy istnieje "szybki" sposób na policzenie/oszacowanie wyniku.

2. Ile wynosi iloczyn wszystkich pierwiastków zespolonych 12-go stopnia z liczby \(\displaystyle{ -j}\).

Tutaj chciałem tylko zapytać jakie wartości muszę podstawić do wzoru Viete'a. Za \(\displaystyle{ n}\) na pewno 12, ale czy \(\displaystyle{ a_{0} = -1}\) i \(\displaystyle{ a_{n}=-1}\) ?

Pozdrawiam
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Szacowanie rozwiązań

Post autor: norwimaj »

kornfan pisze:1. Ile rozwiązań równania zespolonego \(\displaystyle{ z ^{13}= (z^{2})^{*}}\) (\(\displaystyle{ z ^{2}}\) sprzężone) spełnia warunek \(\displaystyle{ Re z \le 0}\)
To równanie można przekształcić do \(\displaystyle{ z^{15}=|z|^4}\). Stąd wynika, że \(\displaystyle{ |z|\in\{0,1\}}\) i dalej już widać, jakie są rozwiązania.
kornfan pisze: Tutaj chciałem tylko zapytać jakie wartości muszę podstawić do wzoru Viete'a.
Napisz równanie, to będziesz wiedział.
ODPOWIEDZ