mnożenie/ dzielenie liczb zespolonych

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
okaokajoka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 266
Rejestracja: 24 gru 2011, o 13:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska
Podziękował: 10 razy

mnożenie/ dzielenie liczb zespolonych

Post autor: okaokajoka »

czy mnożenie oraz dzielenie liczb w postaci trygonometrycznej polega zawsze na przejsciu na postac algebraiczna lub wykladnicza? mam w zagadnieniach do egazminu polecenie "mnożenie dzilenie w postaci trygonometrycznej" i zastanawiam sie czy jest tutaj jakiś haczyk czy co?
Awatar użytkownika
lightinside
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 796
Rejestracja: 25 lis 2011, o 22:25
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań/Łódź
Podziękował: 111 razy
Pomógł: 29 razy

mnożenie/ dzielenie liczb zespolonych

Post autor: lightinside »

Mnie sie wydaje że nie, ale też mi sie wydaje że zawsze możesz to zrobić (chyba że sie nie da przedstawić, o ile są takie sytuacje wogle mozliwe) ze względu że to jest ta sama liczba, tylko inaczej reprezentowana, ale jeśli wykładowca mówi że to ma być trygonometryczna, to nie wiadomo czy uzna jak zamienisz, proponuje przejrzenie notatek aby wiedzieć jak on robi, spytanie starosty on powinen teoretycznie wiedziec lub spytac sie wykładowcy, a najlepiej poprostu napisz mail-a z pytaniem.-- 17 cze 2012, o 10:06 --A wydaje mi się że można bez zamiany na inną, dlatego że widziałam parę przykładów, mnożenia postaci trygonometrycznej, bez zamiany, na inną postać.
ocelon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 18 gru 2011, o 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 1 raz

mnożenie/ dzielenie liczb zespolonych

Post autor: ocelon »

\(\displaystyle{ z,u \in\mathbb{C}\\z\cdot u = \left | z \right | \cdot \left | u \right |\left ( \cos(\varphi + \psi ) +i\sin(\varphi + \psi)\right ) \\ \frac{z}{u}=\frac{\left | z \right |}{\left | u \right |}\left ( \cos(\varphi - \psi ) +i\sin(\varphi - \psi)\right ), \ u \neq 0}\)

Powyższe wzory wynikają z własności trygonometrycznych, pozdrawiam.
ODPOWIEDZ